Rajčata, stejně jako jiné plodiny, potřebují hnojení. Samozřejmě je nejlepší používat přírodní organická hnojiva. Recepty přírodních hnojiv se ukázaly jako velmi účinné a geniální. Díky nim plodí jak rajčata, tak i další plodiny bohaté sklizně. Hnojení přispívá ke správnému růstu a vývoji keřů rajčat, k hojnému plození, k chutnějším plodům, rychlému zrání a zvýšené produkci plodů.

Poprvé se rajčata oplodní 14 až 16 dní po vysazení sazenic. To platí jak pro rostliny pěstované na otevřeném poli, tak ve skleníku. Poté se hnojivo přidává do poloviny července s intervalem 2 týdnů. My Vám dnes ukážeme všech 7 geniálních tipů, jak mít co nejchutnější plody. Tyto famózní tipy si určitě zamilujete a výsledek Vás mile překvapí.

Nejlepší hnojiva pro rajčata

 1. Hnojení jódem
  Jód urychluje zrání zeleniny a zabraňuje rozvoji nebezpečné choroby fytoftorózy. V 10 l vody rozpusťte 4 kapky roztoku jódu na bázi alkoholu, který si můžete zakoupit v jakékoli lékárně. Rajčata zalévejte získanou tekutinou pomocí 2 l pro každou rostlinu.
 2. Hnojení popelem
  Chcete-li hnojit rajčata, nejprve připravte roztok popela. Musíte rozpustit 1 sklenici popela v 10 litrech vody a navlhčit lůžko rajčat. Nalijte pod každý keř. Popel jako hnojivo lze také použít pro listové hnojení. Rozpustí se 300 g popela ve 3 litrech vody a směs se vaří 30 minut. Nechte ji vyluhovat po dobu 5 hodin, přidejte dostatečné množství vody, aby se získal objem 5 l, a přidejte trochu mýdla na prádlo, aby tekuté hnojivo udržovalo listy čisté. Pak je roztok připravený a můžete aplikovat na rajčatové listy.
 3. Hnojení kvasnicemi
  Kvasinky neobsahují základní prvky výživy rostlin, takže kvasnicový roztok je spíše stimulantem růstu než hnojivem. Nejjednodušší recept na hnojivo na bázi kvasinek: dobře rozpusťte 100 g čerstvých kvasinek v 10 litrech vody a rajčata okamžitě zavlažte získaným roztokem.
 4. Hnojení drůbežím trusem
  Drůbeží trus má na rostliny stejně prospěšný účinek, jako komplexní minerální hnojiva. Obsahuje hodně dusíku a fosforu. Je velmi efektivní, používat čerstvý trus zředěný vodou. Sušený drůbeží trus lze použít jako hnojivo pro rajčata. Nalijte 10 l vody na 500 g trusu, zakryjte nádobu a nechte hnojivo macerovat po dobu 3-5 dnů. Roztok míchejte denně. Poté zřeďte vodou v poměru 1:20 a nalijte 0,5-1l pod každý keř.
 5. Hnojení hnojem
  Hnůj se doporučuje střídat s jinými přírodními prostředky. A toto hnojivo je docela jednoduché: do kbelíku napůl plného hnoje, nalijte vodu k okrajům, zakryjte víkem a vložte jej na teplé místo po dobu 1 týdne. Poté infuzi velmi dobře promíchejte a zřeďte ji vodou v poměru 1:10. Nalijte 0,5-1l pod každý keř.
 6. Vaječné skořápky
  Jsou také velmi dobrým hnojivem pro sazenice. Nasekané skořápky zalijte 3 l teplé vody, přikryjte misku víčkem, ale ne vzduchotěsně a nechte ji na tmavém místě asi 3 dny. Když se infuze zakalí a objeví se zápach (v důsledku rozkladu sirovodíku), můžete sazenice touto směsí zalévat
 7. Banánové slupky
  Je také výhodné hnojit sazenice rajčat slupkami z banánů (jsou bohaté na draslík). Zde je návod, jak používat a připravit hnojivo: přidejte slupky 2-3 banánů do 3l sklenice teplé vody, nechte je namáčet 3 dny, poté vylejte tekutinu a postřik aplikujte na plodiny.

Sdílejte tyhle nejlepší hnojiva pro rajčata i s Vašimi přáteli. Určitě se jim bude také hodit! 

zdroj: retete-usoare.info