Žehlení nepatří k mým oblíbeným činnostem. Žehlím, když musím. Často ráno hledám v koši s vypraným prádlem oblečení, které rychle žehlím. Je fajn tedy mít žehličku, kterou jen zapnu a můžu žehlit…  Co ale s takovou, která nechá tmavou šmouhu ne světlém oblečení, z žehlící plochy čoudí smradlavý dým a žehlící plocha se rovnoměrně nenahřívá ani nepropouští páru přes napečenou tmavou skvrnu? No přece vyčisti! Ale jak?

S Barčou jsme se shodly na tom, že každá máme na žehličce „nápek“. Přesně si nejsme vědomy jak se nápek vytvořil. Osobně si myslím, že začátek je poškrábání skluzné plochy. Pak je už jen krůček k postupnému vytváření nápeku. Stačí pouze lehký dotek při zažehlení – textilních výztuh s lepidlem, spečení cedulky na krku triček, seškvaření dětských obrázků na oblečení, nechtěnému najetí na krajkový lem ze syntetického materiálu a jiných jistě všem známých příhod a nápek je tu. Vše ještě korunuje, když takto napečenou žehličkou začnu jezdit o hranu žehlícího prkna v představě, že se to setře a bude to fajn. No ale ono ne, nápek se rozetře po ještě větší ploše na žehličce a ušpiní se také prkno.

Dříve jsem žehličku čistila vším, co jsem doma našla a ještě jsem to kombinovala s babskými tipy – tekutý čistící prášek, jar, odmašťovač, ocet, sůl, citrón, zubní pasta, kyselina citrónová ve variantách na sucho, na morko, za tepla, za studena.

1

Žehličku už mám spoustu let a už jsem pokukovala po nové. Barča má  relativně novou žehličku, ale taky bojuje s čistotou žehlící plochy. Ani jedna jsme však při čištění nevyzkoušely čistící tyčinku určenou na žehličku. Až ji Barča jednou objednala, vyzkoušela a nadšeně mi ji přivezla. Že to mám taky vyzkoušet. „Je to super – zahřeješ, namažeš, setřeš a je to!“

6

Tak jsme to vyzkoušely. Děti jsme vypustily na zahradu a na terase jsme začaly čistit.

Nahřátou žehličku potřete čistící tyčinkou a nápek začne stékat, špínu otíráte bavlněným hadříkem.

3
2

U mého nápeku jsem tento postup opakovala, dokud jsem nebyla spokojená s výsledkem. Procedura je opravdu rychlá a účinná, doporučuji ji však dělat bez dětí venku nebo u otevřeného okna, zápach je dosti štiplavý. Spotřeba tyčinky byla asi 1 cm.

4
5
9

A co Vaše doporučení a triky na čištění žehličky? Nebo žádný nápek na žehličce nemáte? Těšíme se na Vaše komentáře. Děkujeme.

8

Šijte s námi a žehlete snadno a rychle sami.