Citrony nejsou jen oblíbeným ovocem plným vitamínů, ale jsou neocenitelné iv našich domácnostech i pro zdraví. Přinášíme vám Paar perfektních triků, jak citrony využít každý den. A co je nejlepší, pomocí obyčejného citronu dokáže i založit oheň – na konci článku najdete video návod.

Triky s citronem, které se vyplatí znát

Stačí chvíle v troubě a sbohem kašel a hleny

Moje babička nás naučila jednoduchý recept, jak z citrónu vytěžit ještě více. Tento recept obzvláště účinný pro odstranění hlenu z organismu a pročištění dýchacích cest. Kromě toho, jde také o skvělý lék na močové cesty . Má silný močopudný účinek a proto je třeba počítat s tím, že budete častěji utíkat na toaletu. My jsme ho dělali vždy, když byl někdo v rodině nachlazený, v obdobích chřipky nebo když se vyskytl zánět močových cest.

Jak na to?

Na o dhlienenie organismu potřebujeme citron nebo citrony, plech a vyhřátou troubu.

Citrony dobře omyjeme, osušíme a zlehka narežme . Vložíme do vyhřáté trouby a necháme uvnitř jen pár minut – 7-15 minut by mělo úplně stačit. Potřebujeme dosáhnout, aby citron pustil šťávu. Šťávu přejeme do šálku, přidáme trochu vody nebo vlažného čaje (ne mnoho, jen na zředění šťávy), přimícháme i 1-2 lžičky medu a pijeme po lžičkách během dne. Účinek je ve vlivu suchého tepla, kterým se v citrónu vytvářejí silné látky, které dokáží organismus zbavit hlenu a bakterií.

Pečené citróny proti kašli

Pečeme na sucho celý citron, dokud nerozpukne a neotevře. Z upečeného citronu vymačkáme šťávu a smícháme se šťávou z čerstvého ananasu (půl na půl) a trochou medu. Pacient pocítí okamžitou úlevu. Ananasová šťáva k citrónu dodá své mocné “trávicí” enzymy, čímž okamžitě pomůže hlavně při vlhkém kašli.

Díky citrónu bude prádlo bělejší

Pokud hledáte přírodní alternativu k bělidlům s obsahem chloru, použijte citrónovou šťávu. Citronová šťáva dodá oblečení krásnou vůni, rozzáří bílé prádlo a dokonce je bezpečná i pro použití při praní barevného Prdla. Navíc změkčuje vodu a zabraňuje tak tvorbě vodního kamene uvnitř pračky.

Odstraní zápach rukou

Pokud krájíte maso nebo cibuli, zápach z těchto potravin se drží na rukou bez ohledu na to, kolikrát si ruce umyjete. Pro rychlou pomoc použijte plátek citronu, kterým si ruce po umytí přetřete. Citron je jedním z nejsilnějších přírodních neutralizátor zápachu.

Hmyz má červenou

Napíchejte do rokrojeného citronu hřebíček . Komáři a mouchy tuto kombinaci vůní ucítí již z dálky a protože je pro ně příliš výrazná a pronikavá, místnosti se  raději vyhnou .

Desku na krájení vyčistí a vydezinfikuje

Do malých řezů prkénka se snadno dostanou bakterie a nečistoty, které zůstávají na desce i po umytí. Nebezpečné jsou především bakterie ze zpracování syrového masa. Pokud chcete, aby byla deska skutečně čistá a vydezinfikování, použijte polovinu citronu a sůl. Desku poprašte solí a poté důkladně přetřete povrch citrónem.

Citrónový sprej udrží ovoce čerstvé

Šťávu z citronu přelijte do láhve s rozprašovačem. Pomůže vám udržet nakrájené ovoce déle čerstvé, osvěží limonády a čaje a je dodá skvělou chuť salátem i grilovaným pochoutkám.

univerzální čistič

Všichni víme, že ocet je vynikající prostředek na čištění domácnosti, jeho vůně však není vůbec lákavá a představa domácnosti páchnoucí octem nás od jeho použití odrazuje. I s tímto problémem pomůže citron. Navrstvěte citrónové slupky do sklenice a zalijte octem. Nechte odpočívat 2-3 týdny na a pak přelijte do nádoby s rozprašovačem. Univerzální domácí čistič s krásnou vůní je hotový. Tento prostředek je vynikající i na čištění WC a odstranění vodního kamene.

Odstraní kapky ze sprchového koutu

Polovinu citronu namočte do směsi octa a soli. Stačí jemně přetřít povrch a bude lesknout – navíc máte postaráno o krásnou vůni a dezinfekci.

Nejlepší kúra pro suché a popraskané paty

Citron je vynikajícím pomocníkem i pro vaše nohy. Díky tomuto ovoci budou vaše vaše paty už o 30 minut jemnější, hrubá pokožka ošetřená a zjemněná. Rozdíl poznáte už na první dotek. Postup je jednoduchý – citron rozdělíme na polovinu a obě poloviny odšťavníme (ne však zcela, necháme v nich trochu citronové šťávy. Potom obě poloviny přiložíme na čisté paty a obujeme ponožkou, která citróny k noze připevní. 30 minut necháme působit a během toho relaxujeme například s dobrou knihou.

Pomocí citronu a pár hřebíčku dokážete založit oheň

Demonstrace toho, co dokáže obyčejný citron, měděné a pozinkované hřebíček a pár centimetrů olověného drátu.

Elektrická energie je vyráběna prostřednictvím chemické reakce, ke které dochází, když se zinek rozpouští v kyselině. Citron sám o sobě  elektřinu negeneruje . Podívejte se, jak to funguje.