Prostý citron je cennější, jak se zdá, neuvěříte, co všechno dokáže. Nebudete si ho přidávat jen do čaje.

Stačí chvíle v troubě a sbohem kašel a hleny

Moje babička nás naučila jednoduchý recept, jak z citrónu vytěžit ještě více. Tento recept obzvláště účinný pro odstranění hlenu z organismu a pročištění dýchacích cest. Kromě toho, jde také o skvělý lék na močové cesty . Má silný močopudný účinek a proto je třeba počítat s tím, že budete častěji utíkat na toaletu. My jsme ho dělali vždy, když byl někdo v rodině nachlazený, v obdobích chřipky nebo když se vyskytl zánět močových cest.

Jak na to?

Na o dhlienenie organismu potřebujeme citron nebo citrony, plech a vyhřátou troubu – naše babička vždy připravovala kúru alespoň ze dvou citronů – i pro dva, tři členy rodiny najednou. Ideální je dělat tento domácí lék po pečení, kdy je trouba dobře vyhřátá a nemusíte zbytečně čekat.

Citrony dobře omyjeme, osušíme a zlehka narežme . Vložíme do vyhřáté trouby a necháme uvnitř jen pár minut – 7-15 minut by mělo úplně stačit. Potřebujeme dosáhnout, aby citron pustil šťávu. Šťávu přejeme do šálku, přidáme trochu vody nebo vlažného čaje (ne mnoho, jen na zředění šťávy), přimícháme i 1-2 lžičky medu a pijeme po lžičkách během dne. Účinek je ve vlivu suchého tepla, kterým se v citrónu vytvářejí silné látky, které dokáží organismus zbavit hlenu a bakterií.

Pečené citróny proti kašli

Pečeme na sucho celý citron, dokud nerozpukne a neotevře. Z upečeného citronu vymačkáme šťávu a smícháme se šťávou z čerstvého ananasu (půl na půl) a trochou medu. Pacient pocítí okamžitou úlevu. Ananasová šťáva k citrónu dodá své mocné “trávicí” enzymy, čímž okamžitě pomůže hlavně při vlhkém kašli.

Další recepty z citrónu

Když začne bolet v krku

Když nás přepadne bolest v krku, můžeme buď sáhnout po chemii, nebo využít přírodní prostředky. Velmi účinná je směs medu a citronové šťávy (1 lžička medu a 1/2 citronu). Tyto ingredience stačí jen smíchat a pravidelně užívat.

Super-účinný zábal, když vás škrábe v hrdle

potřebujeme:

1 citrón

Kus látky nebo papírový ubrousek

postup:

Citron nakrájíme na plátky a uložíme do středu hadříku nebo ubrousku tak, aby byly vedle sebe Pak zabalíme tak, aby byly plátky citrónu uprostřed a jednoduše si tento “balíček” přiložíme na bolavé hrdlo tak, aby se citron dotýkal pouze hrdla (jako náhrdelník) a oblast páteře zůstala volná.

Je však důležité vědět, že ne každý snese citron na své pokožce a pokud náhodou cítíte pálení nebo štípání , hned dejte obklad dole. Pokud vám zábal nezpůsobuje diskomfort, nechte působit 30 minut. Potom hrdlo jemně osušíme a zabalíme do šálu nebo šátky, aby hrdlo zůstalo v teple. Opakujeme jednou za den, úlevu byste však měli pocítit již při prvním zábalu.

Pomoc při zácpě

Trochu razantnější způsob jak si poradit se zácpou, je smícháním lžíce olivového oleje, do kterého dáme pár kapek citronu.

Co s bolestí hlavy

Ačkoli se to může zdát zvláštní tak na bolest hlavy také výborně funguje šálek silného espressa s pár kapkami citronové šťávy. Tento recept samozřejmě není vhodný, pokud je bolest hlavy způsobena vysokým krevním tlakem.

Citronová pochoutka na slavnostní stůl

Tuto citrónovou pochoutku miloval už panovník Mikuláš II. Pokud jste to ještě nezkoušeli, vřele doporučuji. Takové předkrm podáváme obvykle s alkoholickými nápoji. Jsou zde tři výrazné příchutě najednou: kyselá, sladká a hořká. Zkuste, pokud jste tento předkrm ještě předtím nevyzkoušeli. Všichni, kterým jsme ho nabídli, byli překvapeni, jak jednoduché, ale neobvyklé a chutné!

Potřebujete pouze tři přísady: citron, cukr krystalový (nebo práškový cukr) a káva (přírodní mletá káva). Citron (ideálně bio a dobře omytý) pouze nakrájíte na kolečka a uložíte na talíř. Posypeme krystalovým cukrem (nebo práškovým cukrem).

Pak přidáme kávu. Na rovnoměrné rozložení kávy používáme sítko. 

Zde je výsledek:

Může to být i trochu jiné provedení. Polovinu plátky citronu posypeme cukrem, druhou – kávu.

Zdroj:Dobrenoviny.sk