Pěstování hortenzií nemusí být vůbec složitá záležitost, důležitá je správná péče o ně. Abyste z těchto keřů dostali tu nejlepší květinovou párty, musíte vědět něco o tom, jak a kdy je prořezávat. To záleží na druhu hortenzií, které vám na zahradě rostou. Pokud je totiž prostřihnete v nesprávný čas, mohli byste riskovat odříznutí květních pupenů a nakonec skončit s holým keřem. Zde je vše, co jako začátečník potřebujete vědět o prořezávání hortenzií.

Proč hortenzie prořezávat?

Prořezávání hortenzií povzbuzuje keř k produkci většího počtu kvalitních květů a udržuje je zdravé. Chcete-li zjistit nejlepší čas k prostřihávání vašich hortenzií, začněte tím, že nejdříve identifikujete druh hortenzie, kterou máte. Mezi nejoblíbenější zpravidla patří dva typy – velkolistá a latnatá.

Hortenzie velkolistá

Vyznačuje se měnícími se barvami květin – v kyselé půdě jsou květy modré, v alkalické zase růžové. Pro optimální rozkvět by měly být prostřihávány na konci léta. Keř pak bude mít lepší šanci produkovat nový růst poupat. Při prostřihávání je nejlepší provádět řezy těsně nad listy. Použijte ostré a čisté nůžky.

Hortenzie latnatá

U hortenzie latnaté nemusíte prořezávání řešit tolik jako u předešlého druhu. Není to totiž rozhodující pro její kvetení. Co je ale podstatné, abyste se vyhnuli prostřihávání v době, kdy se poupata otevírají.

Obrázky: Freepik