Mnoho pořádkumilovných hospodyněk si potrpí nejen na čistou domácnost, ale také na to, aby krásně voněla. Vůně je to, co nám břinkne do nosu pokaždé, když někde vstoupíme. Mnohdy je to právě tento okamžik, který si zapamatujeme a chtě – nechtě nás ovlivní. Velmi často máme voňavé okamžiky spojené s vánoci, kdy to doma krásně voní vanilkou, skořicí, jablíčkem, zázvorem a dalšími vůněmi. Nejen o vánocích nám takto krásně může vonět domácnost. Příjemnou atmosféru si můžeme udělat také po zbytek roku a to tím nejpřirozenějším způsobem. Nemusíte přitom za to utrácet „majlant“ v drogérii. To se samozřejmě nevylučuje a klidně si můžete pořídit vůni do zásuvky, aromatickou svíčku či vůni v rozprašovači. Pokud však stojíte o vůni čistě z přírodních zdrojů a zdraví nijak neškodící čtěte dál.

Sušená levandule

Levandule nejen, že krásně voní, ale i krásně vypadá. Mimo jiné splní i praktický účel a to je ten, že její silné aroma nesnáší moli a komáři. Takže mimo úžasné dekorace, kterou si můžete doma naaranžovat, vám ještě provoní byt a zažene obtížný hmyz.

Koření ozobí i provoní

Osobně miluji sušenou cibuli, česnek a jinou zeleninu a bylinky, jako dekoraci. Ale zrovna cibule a česnek moc libé vůně nevydají. Zato, když si zavěsíte sušená kolečka pomeranče s vanilkou a skořicí budete mile překvapení. Koření a bylinky jsou nejen zdraví prospěšné, aromatické, ale i líbivé v případě dekorace. Mezi další oblíbené a aromatické koření patří hřebíček či zázvor.

Hoblinky cedrového dřeva

V mnoha kulturách je cedr považován za boží strom. V současnosti je tento strom uveden v Červené knize ohrožených druhů, což je velká škoda. Připisuje se mu pozitivní vliv na zdraví a údajně prodlužuje život. Již v antice byl považován za životadárný strom, který má schopnost léčit. Mimo jiné překrásně voní. Sama mám doma pytlíčky s cedrovými hoblinkami různě zavěšené. Působí uklidňujícím a harmonizujícím účinkem. Jeho vůně je smyslně originální.