Obrovský hit USA posledních let je hnutí malých domů. Začalo to jako zvláštní druh revolty proti hospodářské krizi a honosným luxusním haciendám, které se zdály být stále větší a větší – a také dražší a dražší. Stále narůstající skupina ekologicky a odlišně smýšlejících lidí se rozhodla žít svůj život jinak a bydlet v menším a jednodušším stylu, s menším majetkem a díky tomu udržitelněji. Díky tomu už dnes není tak úplně běžné být majitelem velkého domu a ještě větší hypotéky tak, jak to bývalo ještě před rokem 2008, kdy začaly první malé domy vznikat.

Ekologicky i ekonomicky udržitelné

Plně vybavený dům o rozloze 30 metrů čtverečních nepatří jen do říše fantazie. Je postavený z přírodních materiálů a je obyvatelný po celý rok ve všech ročních období. Bydlení v takovémto domě zásadně snižuje vaši ekologickou stopu kvůli výrazně menšímu obytnému prostoru. Je zde méně místa pro uložení věcí, což znamená, že je potřeba mít jich méně a výrazně zrevidovat to, co je k životu doopravdy zapotřebí.

Malá plošná výměra domu ovšem neznamená, že se jejich majitelé musejí spokojit s nuzným a skrovným bytem, ve kterém by chybělo mnoho moderních vymožeností. Pro někoho možná může znít rozloha bytu o třiceti čtverečních metrech poněkud klaustrofobicky, pokud se však podíváte na fotografie interiérů těchto domů, zjistíte, že se jedná o velmi luxusní záležitosti.

Efektivnější využití vnitřního prostoru a důmyslný nábytek

Kouzlo tkví v efektivním využití vnitřních prostor domu, které lze jednak rozdělit na poloviční mezipatra, kam lze umístit například postele a podobné relaxační prostory, a kromě toho také ve variabilním a přizpůsobitelném nábytku, který může být různě sklopný, otočný či multifunkční. Snadno lze například využít jídelní stůl, jehož nohy jsou upevněné na čtyřech pantech a v případě potřeby jej lze složit ke stěně tak, že téměř není ani vidět.

Osvětlení lze zajistit úspornými LED diodovými zářivkami, které vydávají příjemné světlo, které neškodí očím a navíc jsou prostorově nenáročné. Dobrý způsob je také přizpůsobitelná ložnice v mezipatře, kterou lze pár jednoduchými pohyby proměnit v reprezentativní obývací prostor díky rozložitelné posteli.

Je to výborná inspirace pro každého, kdo touží bydlet více v souladu s přírodou a má rád ve svém životě svěží závan minimalismu.

Obrázky: Zillow