Recept Fantastický koláček našeho dětství - Ptačí mléko

Krásná vzpomínka na dětství. Vynikající koláček s máslovým krémem, který se sladí kondenzovaným mlékem (salkem). Vrch přelitý čokoládovou polevou dodá neodolatelnou chuť, tak zkuste a vyvoďte závěr. Ještě nikdo, kdo ochutnal, neřekl, že je koláček špatný. Samozřejmě sto lidí, sto chutí, takže možná se najde někdo, komu nebude chutnat. Nechte se inspirovat. Autor: Petra

SUROVINY

Těsto:

100 g máslo

100 g kr. cukr

2 ks vejce

140 g polohrubá mouka

1 bal. vanilkový cukr

Krém:

20 g želatina + voda na namočení

140 ml voda

400 g kr. cukr

200 g máslo

100 g salko (slazené kondenzované mléko)

2 ks bílky

1/2 lžičky citronová šťáva

1 bal. vanilkový cukr

Poleva:

200 g čokoláda

100 g máslo

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny, přidáme jedno vajíčko po druhém a za každým důkladně vyšleháme. Přidáme mouku a ještě krátce šleháme.
  2. Připravíme si plech, který vyložíme pečícím papírem a rozetřeme těsto v tenké vrstvě do tvaru obdélníka.
  3. Dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme při teplotě 200 stupňů cca 10 minut. Po vyjmutí přendáme těsto na rovnou plochu, stáhneme papír a necháme vychladnout.
  4. Máslo vyšleháme s kondenzovaným mlékem. Želatinu namočíme do vody a necháme ji nabobtnat. Nabobtnalou želatinu ohřejeme, aby se rozpustila a odstavíme. 
  5. Cukrový rozvar jsem udělala zvlášť bez želatiny. Netroufla jsem si to udělat dohromady, protože želatina se nesmí vařit, jinak by neželírovala. 
  6. Bílky vyšleháme s citronovou šťávou do tuhé pěny, potom postupně zašlehávala nejdříve cukrový rozvar a potom rozpuštěnou želatinu, no a nakonec máslo se salkem. Natřeme na těsto, které jsme prekrojili na polovinu a uložíme na sebe.
  7. Vrch polijeme rozpuštěnou čokoládou, do které jsme přidali máslo. Ozdobíme dle fantazie a odložíme do lednice.
Příprava receptu Fantastický koláček našeho dětství - Ptačí mléko, krok 1
Příprava receptu Fantastický koláček našeho dětství - Ptačí mléko, krok 2