Názory na to, aby sa orchideám darilo, sa veľmi rôznia. Každý s ňou má individuálne a svoje skúsenosti. Niekto tvrdí, že je to najmenej náročný kvietok na svete, iný hovorí, že nech robí, čo robí, k rozkvetu ju priviesť nedokáže.

Pokiaľ tiež patríte do skupiny tých menej šťastných, ktorým orchidea nekvitne, inšpirujte sa u nás.

Dnes si ukážeme, ako na orchideu, ktorej sa prestalo dariť… 

Tieto typy sú zárukou kvitnutia. Výsledky, ktoré dosiahnete, vás jednoznačne prekvapia. Najviac populárne orchidea je odroda phalaenopsis, ktorá môže kvitnúť po dobu až 11 mesiacov, ale v domácich podmienkach tomu tak väčšinou nie je. Ak máte v dome správnu teplotu, ale orchidey nekvitnú po dobu 2 rokov, potom musíte zvoliť inú metódu, ako stimulovať kvetenstvo.

Môžete vyskúšať:

AKO STIMULOVAŤ ORCHIDEU, ABY ROZKVITALA

 1. Náhly pokles teploty
  Cez deň by mala byť rastlina v teplej miestnosti a v noci tam, kde sa teplota pohybuje medzi 16 až 18 stupňami. V lete premiestnime rastlinu do záhrady a podporujeme fotosyntézu a oxid uhličitý, ktorý hrá dôležitú úlohu pri kvitnutí. Je veľmi dôležité predĺžiť dobu medzi zavlažovaním, v zime každé 4 dni a raz týždenne postrek. Korene rastliny nenechávajte v stojatej vode. Dôjde ku hnilobe.
 2. Teplá sprcha a opar
  Pri použití tejto metódy nechajte kúpeľňu zapariť horúcou vodou. Potom umiestnite rastlinu do vane s 35 stupňovou vodou po dobu 15 minút. Takže rastlina nasáva vlhkosť. Než ju uložíte späť na miesto, nechajte odkvapkať.
 3. Lepšie svetlo
  Rôzne druhy orchideí vyžadujú rôzne množstvo svetla. Ak rastlina nekvitne, nemusí mať dostatok svetla. Potom ju musíme presunúť na svetlejšie miesto alebo jej prisvetľovať
 4. Presadenie
  Ak orchidea nekvitne, je možné, že pôda už neobsahuje dostatočné množstvo živín, čo je možné pozorovať hlavne na listoch rastliny. Ak sú listy menšie alebo deformované, musí byť rastlina zasadená do novej pôdy.
 5. Orchidea má púčiky, ale nie kvitne
  Vzhľad púčikov nie je zárukou kvitnutia, takže púčiky môžete vídať aj 2 mesiace pred tým, než dôjde k rozkvetu. Aby rastlina mohla prekvitať, musia byť k tomu vhodné podmienky. Môžeme pridať vodu do malej misy vedľa kvetináča a zavlažovať tak vzduch.
 6. V chladnom období rastlina potrebuje viac svetla
  Môžete použiť špeciálne svietidlo, pretože nečerpá vzduch a poskytuje dostatočné svetlo. Počas zimného obdobia potrebuje rastlina 12 hodín svetla. Orchidea tiež nemá rada zmeny a zle ich znáša. Preto nemeňte jej polohu.

AKO SA STARAŤ O ORCHIDEU PO ODKVITNUTÍ

 1. Kvitnutie zvyčajne trvá od 5 do 12 mesiaca. Keď sú kvety suché, neodstraňujte zlé časti okamžite. Ak sú na koncoch stoniek zelenej časti, môžu to byť púčiky. Ak je stonka  rastliny žltá a začína schnúť, kvitnutie je síce u konca, ale rastlina stále potrebuje živiny. Stonky odstraňujeme, až sú úplne suché Po rozkvete je potrebné udržiavať orchideu rovnakým spôsobom. Počas obdobia odpočinku musíme raz za mesiac podporiť orchideu výživou.
 2. Pri presadení postupujeme veľmi opatrne. Opatrne vyberieme z kvetináča, zbavíme ju suchých listov a tiež čiernych a zhnilých koreňov. Naspodku nového kvetináča dáme pár kamienkov a potom umiestnime rastlinu do novej pôdy, v rovnakej výške ako v predchádzajúcom kvetináči. Po presadení nie je potrebné žiadne zalievanie. Doba odpočinku je od 3 do 6 mesiacov,

Zdieľajte geniálne triky ako sa správne starať o orchideu s priateľmi!

Určite sa im budú tiež hodiť! 

Nezabudnite dať LIKE na našu facebook stránku pre tie najlepšie recepty na každý deň.

zdroj:  dolci.pw