Kdo by nemiloval jahody, že? Vypadají krásně a chutnají úžasně. Možná jste si ale nikdy nepomysleli, co všechno s nimi sníte, aniž byste o tom věděli. Většina lidí si domácí i kupované ovoce a zeleninu jakéhokoli druhu jen jednoduše opláchne vodou a potom sní. A někteří často nedělají ani to. To je ovšem velká chyba, které už byste se nikdy neměli dopustit.

Mladá žena jménem Vickie, která pochází ze Skotska prostřednictvím svého osobního účtu na Twitteru poukázala na to, proč bychom své zvyky měli změnit. V krátkém videu ukazuje jahody, které zakoupila na místním trhu a mluvila právě o tom, jak je oplachují lidé většinou, a proč by to už dělat neměli. Ideální je podle ní totiž omývat ovoce ve slané vodě. Proč?

Jednoduchý experiment

Vickie na sociálních sítích neustále viděla tipy na toto téma. Lidé radili ostatním, aby jahody jako první před konzumací umyly ve slané vodě. Vickie byla zvědavá, proč to lidé dělají a chtěla to vyzkoušet na vlastní kůži, což koneckonců může každý z nás. Není na

tom nic složitého. Na tento domácí experiment budete potřebovat jen:

  • čerstvé jahody,
  • misku,
  • vodu,
  • sůl.

Stačí, když misku naplníte studenou vodou, dáte do ní přiměřené množství soli a vložíte jahody. V první chvíli se s největší pravděpodobností nic nestane a stát se samozřejmě ani nemusí. Nechte sůl pracovat alespoň 30 minut a poté se k ní vraťte. Nemusí se pochopitelně stát vůbec nic, pokud bude ovoce čisté už ve chvíli, kdy jste ho koupili nebo utrhli na zahradě. Ale to není nikdy jisté.

Co se stalo?

Když se dívka ze Skotska po půl hodině vrátila zpět k misce, našla ve vodě plavat spoustu malých ovocných brouků, které z něj začali sami vylézat! Voda se také zakalila, protože se z ovoce uvolnily všechny nečistoty, kterých byste se zaručeně čistou vodou nezbavili. A to všechno byste běžně snědli. Stejný postup se lidem osvědčil také u dalších druhů ovoce, jako jsou borůvky a třešně.https://platform.twitter.com/embed/index.html?dnt=true&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1263211341071998981&lang=cs&origin=https%3A%2F%2Fprosvet.cz%2Fjahody-mohou-byt-plne-cervu-bakterii-a-viru-pred-jakemkoliv-snezenim-musite-udelat-tenhle-sekundovy-cistici-trik%2F&theme=light&widgetsVersion=223fc1c4%3A1596143124634&width=500px