Jak vyčistit odpad

Odpady i když nejsou zrovna ucpané, potřebují jednou za čas vyčistit. Umyvadlo, dřez, vana…ve všech se postupně usazují nečistoty, které pak mohou odpad ucpat anebo způsobit nepříjemný zápach. Existuje hned několik způsobů, jak doma vyčistit odpad ekologickým způsobem.

Dnes jsem si pro vás připravila návod, jak vyčistit odpad pomocí perkarbonátu sodného a octa. Tento způsob je šetrný nejen k přírodě, ale také k vaší peněžence. Zkombinováním těchto dvou surovin získáte účinný čistit, který rozpustí usazené nečistoty a mastnotu. Zabere to jen chvilku a odpady v celém bytě budou zase jako nové.

Budete potřebovat

  • 2 lžíce perkarbonátu (35 gramů) – sehnala jsem ho pod názvem PUER od Tierra Verde
  • 250ml teplého octa*
  • Teplá voda na závěr

*Běžný jablečný ocet. Používat bio jablečný ocet je zbytečně drahé a na účinku to nic nemění.

Postup:

Nejdříve nasypte do odtokového kanálku perkarbonát.

Ocet zahřejte. Když bude teplý, bude lépe působit. Poté ho nalijte na perkarbonát. Nenaklánějte se nad odpad, ať vám horký ocet nestříkne do očí. Směs začne ihned pěnit.

Nechte působit 30-60 minut.

Nakonec prolijte teplou vodou. Stačí ta nejteplejší z kohoutku anebo ji můžete trochu ohřát.

Jak zabránit ucpání odpadu?

  • Dávejte pozor na vlasy či vousy. Pokud se nad umyvadlem například češete, vždy je vyndejte z kanálku. To samé platí po každém sprchování.
  • Používáte ke kloktání, odličování či sprchování (třeba v peelingu) olej? Olej umí odpad taky pěkně potrápit. Každý týden nalijte do odpadu konvici hodně teplé vody. Teplá voda s sebou vezme i olej usazený v trubkách.
  • Odpad čistěte pravidelně. Ideálně tak 1x měsíčně. Pokud je to málo, čistěte ho častěji.
  • Jednou za čas sundejte trubky a rozšroubujte celý odpad u dřezu nebo umyvadla. trubky dobře promyjte a zbavte všech nečistot. Člověk si říká, jak má odpad krásně čistý a pak se diví:-).

U nás mám čištění odpadu na starosti já. Pravidelně každý měsíc rozmontuju celý odpad u dřezu a umyvadla. Asi jsem divná, ale baví mě to:-D.