Fotografie: Freepik

21. října 2020 Milan Juha

Úklid je neodmyslitelnou součástí našich životů. Udržuje naše obydlí v čistotě, která znamená, jak se říká půl zdraví. Odstranění prachových částic a hrubých nečistot je podstatné pro to, aby se zabránilo rozvoji nejrůznějších nemocí a alergií. Uklízením rovněž odstraňujeme škodlivé mikroorganismy. Jak si ale tuto činnost co nejvíce usnadnit, abyste ušetřili nějaký ten čas navíc? Zde je pár rad.

Přírodní prostředky, které mají univerzální použití v domácnosti

Každá zkušená hospodyňka vám řekne, že nejúčinnější bývá při uklízení například obyčejný kvasný ocet. Ten naředíte v množství 1 až 1 a ½ lžíce s pěti litry teplé vody, přidáte půl lžíce mycího prostředku na nádobí a roztokem omýváte například okna, která se budou posléze jen lesknout.

Fotografie: Freepik

Výborný je tento octový roztok i na očistu zrcadel jak v koupelně, tak třeba v předsíni. Velmi efektivní je i proslulá jedlá soda v kombinaci s octem. Ta perfektně vybělí kachlíky kolem vany, či sprchového koutu a také vyčistí dřez a umyvadlo.

Další přírodní prostředky, které usnadní uklízení v domácnosti

Dále se doporučuje při vytírání podlahy do běžně používaného roztoku přidat asi 25 gramů glycerinu. Vaše podlaha tak zůstane déle čistá a lesklá.

Univerzální čistící prostředek si také vyrobíte z několika bio citronů nakrájených na kousky a lahve vinného octa. Tuto směs pak skladujte ve velké uzavíratelné sklenici asi čtrnáct dní, aby se citrony důkladně vylouhovaly.

Fotografie: Pixabay

Pak roztok používejte například na okna, podlahu, nebo očistu a dezinfekci povrchů. Vinný ocet získá příjemné citronové aroma, které provoní váš byt.

Pokud máte doma značnou část dřevěného nábytku a potřebujete jej ošetřit, aby se krásně lesknul, nemusíte zbytečně utrácet za předražené prostředky. Postačí vám jen pár levných ingrediencí.

Fotografie: Pixabay

Do půlky hrnku si vymačkejte citronovou šťávu a smíchejte ji asi se 120 mililitry olivového oleje. Pak ještě zakápněte esenciálním citrusovým olejem (množství volte dle vlastního uvážení), dobře protřepejte například ve sklenici a aplikujte na nábytek ze dřeva pomocí hadříku z mikrovlákna.

A nakonec ještě jedna rada: Trápí vás snad nevzhledná zaschlá kolečka od sklenic na dřevěném konferenčním stolku? Snadno se jich zbavíte pomocí roztoku z jednoho hrnku olivového oleje a jednoho hrnku destilovaného vinného octa.