Jedlá soda je jednou z nejzákladnějších věcí, která by neměla v žádné domácnosti chybět. Je totiž osvědčeným prostředkem, který nahrazuje chemikálie v domácnosti. Hospodyňky ji léta používají v kuchyni při pečení, ale své místo si najde také při čištění nečistot nebo odstraňování zašlé špíny. Kde všude se dá jedlá soda použít? Nechte se inspirovat!

#1 Odstraňuje vodní kámen

Skvělý ekologický přípravek na odstranění vodního kamene z chromových, nerezových a skleněných povrchů? Jedlá soda! Smíchejte ji s octem, přidejte pár kapek olivového oleje a šťávu z půlky citronu, vytvořte mazlavou pastu, kterou umyjte dveře ledničky, dřez, dvířka trouby nebo další věci ze skla, chromu nebo nerezu.

#2 Vyčistí rošt trouby

Jak se zbavit mastných usazenin na roštu v troubě nebo na grilu? Nejprve postříkejte rošt octem pomocí rozprašovače a posypte jedlou sodou. Nechte působit alespoň 10 minut, poté namočte do nádoby s horkou vodou a umyjte houbou.

#3 Čistý vnitřek trouby díky jedlé sodě

Lámete si hlavu, jak levně vyčistit vnitřek trouby? Smíchejte sodu s běžným čisticím prostředkem nebo saponátem na mytí nádobí, naneste na vnitřní strany trouby a nechte půl hodiny působit, poté stačí vytřít vlhkou houbou nebo hadříkem.

#4 Vyčistí a odstraní pachy z chladničky

Nejen troubu, ale také chladničku snadno vyčistíte pomocí jedlé sody, kterou smícháte s octem a

vytřete důkladně směsí celou vyprázdněnou ledničku. Nechte působit alespoň 10 minut, poté omyjte teplou vodou a vytřete celý vnitřek do sucha.

#5 Zase zářivé dlaždičky

Jak na zašedlé dlaždičky? Jedlá soda bude mít opět hlavní roli, naneste ji přímo na dlaždičky pomocí houby, pořádně rozetřete a nechte působit. Pro příjemnou vůni můžete nakapat na houbu pár kapek esenciálního oleje. Poté omyjte a nebudete věřit svým očím, dlaždičky opět září čistotou!

#6 Perfektní čistič na spáry

Jak dosáhnout čistých spár bez patogenů mezi dlaždicemi nebo obklady? Opět si vezměte na pomoc jedlou sodu, tentokrát v kombinaci s peroxidem vodíku. Po smíchání otřete plochy včetně spár, dočistit můžete pomocí starého zubního kartáčku. Omyjte velkým množstvím vody a zázrak! Čisté a bez mikrobů a virů!

#7 Vyčistí vnitřek myčky

Mastnota a nepříjemné pachy uvnitř myčky? Jedlá soda s tím zatočí během jediného mycího cyklu, který pusťte bez naplnění myčky nádobím. Doprostřed myčky dejte hrnek s jedlou sodou a spusťte oplach nebo standardní mycí program.

#8 Čištění dřevěného nábytku

I zde si jedlá soda poradí ve spojení s kokosovým tukem. Potřete vyrobenou pastou dřevěný nábytek, pasta vyčistí nečistoty a zahladí jemné vrypy, také navrátí lesk vybledlému laku. Pro nepřístupná místa v rozích nábytku je možné použít starý kartáček na zuby a místa dočistit.