Známe to všichni. Tu paniku, když neodtéká odpad v umyvadle, ve vaně, v kuchyni nebo když se v tom nejhorším scénáři jedná o záchod. Co pak? Je třeba hned volat odborníka? Dobrou zprávou by mohlo být, že leckdy si můžeme poradit sami. Ovšem ani ve chvíli, kdy zaručené rady nepomáhají, nemusíme propadat zoufalství. Dnešní technologie a zkušení odborníci si dokážou poradit, až by se dalo říct zázračně, téměř se vším.

Nejdůležitější je prevence.

Tak jako ve všem i u odpadu platí, že prevence, tedy pravidelné čištění odpadu a vyhnutí se vyhazování toho, co do odpadu nepatří, je k nezaplacení. Tím nejjednodušším je ochranné sítko v umyvadle, vaně či dřezu, které jednoduše zabrání nečistotám, jako jsou vlasy, vousy, zbytky jídla vniknout do odpadu, kde se za nějaký čas mohou proměnit v katastrofu. Také je dobré pravidelně čistit odpady různými k tomu určenými chemickými prostředky případně ekologičtějšími variantami, jako jsou např. kypřící prášek či jedlá soda v kombinaci s octem a horkou vodou. U chemických přípravků je vždy třeba dbát bezpečnostních pokynů. Pozor, stejně tak je třeba obezřetnosti a opatrnosti i s těmi z domácích zdrojů.

Prevence z rukou odborníka jako přidaná hodnota.

Pokud patříte mezi ty zodpovědné, nebo se k nim chcete zařadit a chcete udělat ještě víc, je dobré přizvat si odborníka preventivně a tím se vyhnout nepříjemným situacím, kdy stojíte nad neovladatelnou vodou, která na vás chrčí z odpadu se vší tou špínou, které jste se chtěli zbavit. V takových chvílích není vždy jednoduché sehnat instalatéra, který by mohl přijet okamžitě a nezaplatit za výjezd celé jmění. Můžete si tedy pozvat na kontrolu svého odpadu odbornou firmu, která dnes dokáže důkladně zkontrolovat celou délku vaší kanalizaci speciálním kamerovým systémem bez komplikací, a hlavně stavebních úprav. Na tento kamerový průzkum v případě potřeby hned může navázat odborným čištěním odpadů a kanalizací, případně hned odstranit vznikající závady.

TIP: Rozhodnete-li se využít služeb odborníků, doporučujeme instalatéry z firmy VSERVIS, která má více než 25 let zkušeností.

Jak si poradit, když už se nám odpad ucpal?

Prevence je sice krásná věc, spousta z nás ji i plánuje, ale ne vždy ji dokážeme realizovat ještě před tím, než se něco stane. Co tedy můžeme sami udělat, když už se nám odpad ucpe, ještě před tím, než zvedneme telefon a vytočíme číslo na servis odborníka?

Starý dobrý zvon.

Jednou z možností, kterou můžeme vyzkoušet je starý dobrý zvon, který můžeme mít doma a který dokáže menší ucpání bez problémů vyřešit. Stejně funguje i ruční pumpa. Ať již zvonem nebo pumpou vytvoříme v odpadu podtlak, kterým se ucpání uvolní, což signalizuje vodní vír, kterým voda odteče zpět do odpadu.

Kontrola sifonu.

I kontrolu sifonu můžeme do určitého bodu udělat sami. Nezapomeňte postavit pod sifon ještě před tím, než ho rozšroubujete kbelík. V koleni sifonu se neustále drží voda, která slouží jako pachová zátka. Z rozebraného sifonu pak ručně vyberte nečistoty, které se tam usadily. Pokud jsou nečistoty tam, kam sami nedosáhnete, je třeba volat instalatéra, který může ucpané potrubí vyčistit čistící pružinou, kterou můžete znát také pod názvem instalatérské péro na odpad.

Chemické čištění, resp. ekologické čištění z domácích zásob

Pokud jsme zjistili, že nečistoty jsou usazené dále v potrubí a my je nemůžeme manuálně odstranit, můžeme zkusit to, co jsme už radili v rámci prevence. Můžeme zkusit použít jeden z mnoha chemických přípravků, které dnešní trh nabízí. Případně můžeme využít nejen ekologičtější, ale zároveň levnější varianty, kterou jsou naše domácí zásoby kypřícího prášku, jedlé sody a octa. Ty v kombinaci s horkou vodou dokážou doslova překvapit.

Když nic z tohoto nepomůže, nedá se nic dělat a na řadu musí přijít odborník s moderními technologiemi.

Čištění tlakovou vodou

Jedním z takových způsobů může být čištění tlakovou vodou. Pokud máte na jazyku pochybnosti, zda je takové čištění tlakovou vodou možné i v běžné domácnosti, kdy přístup do dvorů, průjezdů, garáží není pro veliké stroje, nemusíte se bát. Např Hydromax 1 je tlakové zařízení, které má malé rozměry, takže může být montováno do skříňových dodávkových vozů a do hůře přístupných míst se bez problémů dostane. A stejně tak je možné do takových míst dopravit i Hydromax 2, který patří mezi tlakové zařízení vyšší třídy.

Jak je vidět, ucpaný odpad nemusí být žádným fatálním problémem. Leckdy si dokážeme poradit sami. Ve chvíli, kdy naše síly nestačí, jsou tu odborníci s moderním řešením, kterým problém vyřeší. Přesto je lepší starat se o naši kanalizaci dřív, než dojde k jejímu ucpání. Tím úplně nejlepším, co pro ni a tím pádem i sebe můžete udělat, je prevence odborná. Nechte si tedy svoji kanalizaci pravidelně kontrolovat a čistit odbornou firmou.