S příchodem teplého počasí se začne dařit nejen našim květinám na zahradě, ale také plevelu, který se rozhodne je obrůstat. Pokud nechceme, abychom více bojovali s plevelem, než se věnovali našim květinám, měli bychom vyzkoušet níže uvedené účinné a ekologicky šetrné metody herbicidů, které nás otravného plevele efektivně zbaví.

Jedlá soda

Dlážděná terasa nebo okraje zdí naše domu jsou často pokryté trávou nebo pampeliškami. Což rozhodně nechceme. Chodník u domu chceme mít čistý a stěny našeho obydlí také. Proto zapojte do boje jedlou sodu. Nasypte ji do každé problematické části.

Solný roztok

Uvařte 2 hrnky vody a promíchejte s 1 hrnkem soli. Chvíli povařte a poté nalijte solný roztok přímo na plevel. Můžete jím dokonce postřikovat i samotnou půdu pro zvýšení účinnosti.

Ocet

Nalijte ocet do rozprašovací lahve a nastříkejte přímo na plevel. Opakujte každé dva dny, pokud je období dešťů. Dávejte si pozor, abyste ocet aplikovali pouze na plevel, na ostatní rostliny by se neměl dostat.

Novinový papír nebo karton

Zakryjte povrch novinovým papírem nebo kartonem, zejména dobrý nápad je to v místě, kde pěstujete zeleninu. Zakryjte oblast mezi stonky papírem, zabráníte tak klíčení plevele a jeho šíření do okolí. Výhodou není pouze zamezení rozvoji plevele, ale zároveň můžete recyklovat papír a půda bude lépe zadržovat vlhkost.

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka brání klíčení plevele. Účinná je ale pouze na plevel, který ještě nestačil vyklíčit.

Mulčování

Mulčování je také velice dobrý nápad pro boj s plevelem. Použít můžete posekanou a suchou trávu, slámu, popadané listí nebo kůru.

Obrázky: Pixabay