Určitě si mnoho z vás na tuto techniku vzpomene ještě ze školních lavic. S pomocí slaného těsta se dají vyrobit úžasné dekorace nejen pro sváteční období, ale i na běžnou výzdobu. Možná to zní trochu bláznivě, ale slané těsto je skutečně velmi oblíbená modelovací hmota už pro její jednoduchost a dostupnost ingrediencí. Základem tohoto těsta je mouka, sůl a voda. V tuto chvíli však zapomeňte na slané tyčinky a jiné laskominy. Vytvořit těsto vhodné pro modelování není složité a zabere vám minimum času. Vyžaduje to jen trochu fyzické námahy při hnětení těsta.

Co vše budeme potřebovat

  • 2 hrnky hladké mouky
  • 1 hrnek soli
  • Necelý hrnek vody
  • Žloutek na potření
  • Bezbarvý lak pro finální úpravu
  • Formičky na vykrajování tvarů nebo předlohy

Postup přípravy je snadný

Smícháme hladkou mouku, sůl a vodu tak, aby se v těstu netvořily žádné hroudy. Těsto musí být skutečně z jemné mouky. Hněteme pomalu a dáme si záležet na pořádně vypracovaném těstu. To si pak odložíme na chvíli bokem a necháme ho uležet, ale přikryté, aby neosýchalo. Pokud chceme těsto různých barev, rozdělíme si jej na části a smícháme s temperovými barvami. Vymodelované a prosušené výrobky můžete i pokreslit, což je velmi zábavná fáze především pro děti. Vykrájené a pomalované tvary, figurky a cokoliv jiného položíme na plech vyložený pečícím papírem a sušíme v troubě na cca 50 °C několik hodin. Při vyšší teplotě je to kratší doba, ale riskujeme, že těsto popraská. Výjimku tvoří figurky nebo výrobky, které mají širší tloušťku. Pak teplotu v troubě můžeme zvednout. Před dopečením potřeme žloutkem.

Předsušené výrobky

Výrobky se dají i sušit na radiátoru několik dní. Pak je potřeme žloutkem a dopečeme na 25 minut při slabé teplotě. Barvy sice pečením jemně vyblednou, ale po nalakování získají opět svůj jas. S tímto těstem se pracuje podobně, jako s keramikou.