4 minuty Michaela RichterováSpolečnost

Moderní maminky chodí do práce, mají své koníčky, kamarádky, zkrátka mít vypulírovanou domácnost už není na prvním místě. Jaké babičkovské vychytávky se hodí i v dnešní době?

Domácnost s přehledem

V koupelně máme rádi měkké a savé ručníky. Jestliže ale koupíte nový ručník, obvykle trvá několik praní, než začne vůbec sát vodu. Existuje účinná rada – vezměte ručník a namočte ho do nádoby s teplou slanou vodou. Druhý den ho vyždímejte a usušte. Při dalším použití už bude ručník sát tak, jak má.

Asi každá žena má boty, které tlačí, ale byly tak krásné nebo levné… Na tlačící boty používaly naše babičky líh nebo francovku. Boty stačí pořádně zevnitř navlhčit některou z těchto tekutin, obout je na nohy a chvíli se v nich procházet. Po chvíli boty povolí a přizpůsobí se tvaru vaší nohy. A co když vám boty promoknou? Pak babičky doporučují nakrájet nadrobno kaštany, nasypat je do bot a ony vysají přebytečnou vodu.

Co použít na skvrny?

Hektický životní styl s sebou nese často i překotné stravování a časté skvrny na oblečení. Také make-up zanechává nepříjemné skvrny. Ale co s nimi? Čerstvé skvrny od kávy stačí na chvíli ponořit do studeného mléka, potom oblečení vyperte a vymáchejte. Pokud od kávy vzniknou skvrny velké, třeba na ubruse, pomůže potření glycerinem a za hodinu látku vyprat ve vlažné vodě.

Na skvrny od rtěnky pomáhá takzvaný boraxový prášek. Čerstvé skvrny nejsou žádný velký problém. Na starší otisk pomůže právě boraxový prášek, který se nasype na skvrnu a ta se opatrně vyčistí. Pak stačí oblečení vyprat standardním způsobem.

Práce s koberci

Koberce mívají tendenci se někdy vlnit a nepřiléhat tak dobře k podlaze. V tomto případě naše babičky místa, respektive rohy koberce, navlhčily a místa zatížily knihami.

Staré skvrny na nábytku

Babičky si uměly poradit i se starými mastnými skvrnami na nábytku. Stačí, když smícháte vlažnou vodu s několika kapkami kyseliny octové a skvrny otřete namočeným bavlněným hadříkem. A co se týká nábytku plyšového, k čištění pomáhá opakované přikládání bavlny napuštěné citronovým olejem. Jestliže máte doma mramor, určitě si vyrobte kaši z magnezia a benzinu a nechejte působit na skvrnách 2 dny.

Jak podle babiček pečovat o sebe?

Vlasy

Aby vlasy nevypadávaly, uvařte si odvar z nasekaných listů vlašského ořechu, nechte 10 minut odstát a sceďte. Tímto lektvarem si 3 x denně masírujte pokožku hlavy.

Ruce

Pro vyhlazení a zjemnění pokožky rukou smíchejte 10 g kafrového lihu, 10 g glycerinu a šťávu z 1 citronu. Směs pořádně protřepejte a vmasírujte do vlhké pokožky.

Pleť

Udělejte si masku z kravského tvarohu a rozmačkaných meruněk. Maska skvěle zvlhčuje, vyživuje a zklidňuje pokožku obličeje.

Oči

Na oteklá víčka si na 10 minut naneste borovou vodu či vlažný heřmánkový odvar na vatovém tampónku.

Zrohovatělá kůže

Nejlepší je vyrobit si kašičku z droždí, mléka a krupice, tu nanést na postižená místa a nechat působit do zaschnutí. Poté odstraňte vlhkým hadříkem nebo houbičkou.

Jsou to skvělé rady pro inspiraci, ne?Autor: Michaela Richterová