Skořice je známé aromatické koření, které se používá hlavně pro pečivo a koláče. V přírodní medicíně je skořice oceňována hlavně díky antimykotickým a dezinfekčním vlastnostem. Jak se ukázalo, tyto vlastnosti lze dobře využít v zahradě, protože pomáhají v boji proti patogenním hubám a odpuzují hmyz. Fungovalo to stejně dobře při zakořenění řízků. V tomto článku vám přinášíme 7 osvědčených způsobů použití skořice v pěstování rostlin!

Skořice proti mravencům

Skořice je osvědčené antiserum, které se běžně používá v ekologické kultivaci. Mravence to nevyhubí, ale nesnášej skořicové aroma, a tak je odrazuje. Pokud tedy mravenci vstoupí do vašeho domu, zahradního pavilonu nebo se budou ve skleníku, najděte si místo, a posypte jej skořicí.

Podobně se pro tento účel používá prášek do pečiva. Zabíjí však také mravence, takže skořice je jemnějším způsobem, jak se jich zbavit.

Užitečná rada

Chcete-li zabránit usazování mravenců v dětském písku, jednoduše smíchejte více mleté skořice s pískem. To nejen brání vstupu mravenců, ale také dezinfikuje písek.

Skořice proti komárům

Komáři jako mravenci netolerují vůni skořice. Pokud tedy nechcete, aby tyto otravné hmyzy lítali do místnosti, položte na stůl misku teplé vody s malým množstvím mleté skořice. Jeho vůně vytváří neviditelný ochranný štít, přes který komáři nelétali.

Skořice jako prostředek zakořenění

Skořice v zahradě lze použít jako přípravu na zakořenění řízků. Jeho použití se vyplatí, protože také chrání sazenice před plísní.

Chcete-li použít skořici pro zakořenění, posypte papírovou utěrkou skořicí a poté namočte špičky sazenic, které mají být zakořeněny. Konce řízků pokrytých skořicí vložte do předem připravených otvorů v půdě. Řízky by neměly být vtlačovány přímo do půdy, aby se zabránilo škrábnutí skořice.

Skořice při pěstování v květináčích

Skořice také pomůže, pokud se plísně šíří v květináčích. Je vhodné smíchat práškovou skořici s půdou již během výsadby, což usnadní regeneraci kořenů po výsadbě.

Skořice na poškozených rostlinách

Skořici lze použít i tehdy, když jsme museli stříhat výhonky nebo jsme je omylem rozbili. Po oříznutí ošetřte ránu skořicí. To zrychluje hojení a zabraňuje pronikání patogenních hub do rostlinných tkání.

Skořice na kořenech orchidejí

Podobně skořice pomůže chránit rány po řezání kořenů orchidejí. Pokud jste museli prořezávat kořeny, které byly shnilé kvůli častému zalévání, stojí za to posypat konce skořicí před výsadbou rostliny. Chrání je před plísněmi a bakteriemi, které by mohly po poranění proniknout do rány.

Skořice proti roztočům

Tento způsob použití skořice v zahradě není tak známý a vyžaduje trochu více práce. Efekt vás však příjemně překvapí!

Skořice sama o sobě nestačí k přípravě roztoku proti roztočům a musí být kombinována s dalšími přísadami, jako jsou česnek, provensálské bylinky a hřebíček. Je také vhodné přidat trochu mýdla.

Jak na to:

Smíchejte lžičku mleté ​​skořice s lžičkou hřebíčku, přidejte 2 lžičky provensálských bylin a nalijte do litru vroucí vody. Důkladně promíchejte a nechte vychladnout. Poté přidejte drcený česnek a nechte vyluhovat asi 1 hodinu. Po uplynutí této doby se roztok přelije a vlije se do rozprašovače. Nakonec přidejte několik kapek tekutého mýdla, protřepejte a ihned je použijte. Toto stříkání opakujte každé 3 dny po dobu 2 týdnů. Je to trochu pracné, ale to vám umožní zbavit se roztočů v zahradě bez zbytečné chemie a efektivně.