Plastová okna jsou dnes již součástí vybavení snad každého domu a bytu. Jsou dostupné a mají výborné izolační vlastnosti. Pokud jsou správně osazeny, blokují vlhkost a zajišťují i ​​energetickou úsporu. O okna se však třeba správně starat. Opravář praček nám poradil, což je při péči o okna nejdůležitější.

Olej z textilu

Všechna okna je třeba mazat. je to sice úplně jednoduchý úkol, ale ne každý o ní ví a ne každý ví, jaké mazivo zvolit. Stává se, že časem začne mechanismus rukojeti nebo rámu vrzat a v takovém přijde většina lidí hned kontaktuje opraváře. Tento problém se však dá snadno vyřešit. Alespoň jednou ročně musí být všechny pohyblivé části oken namazané. Ukázalo se, že nejlepší olej je ten, který se používá i na pro šicí stroje, které si jej můžete koupit v každém textilním obchodě. Stačí dát pár kapek na pohyblivé části okna.

V různých ročních obdobích se musí změnit režim okna, je třeba také připomenout, že na podzim by měly okna přepnout do zimního režimu a na jaře v létě. Je to velmi jednoduché, a nejsou potřeba žádné profesionální nástroje ani instalatéři. Otevřete jednoduše křídlo okna a najděte na něm blokovací mechanismus. Chcete-li připravit okno na zimu, musíte nastavit osu (excentrický). Příslušenství na oknech je na různých modelech jiné, ale kolíky jsou často oválné nebo kulaté a mají otvory pro imbusový klíč.

Když je klíč otočen, čep je posunut vzhledem k jeho ose, čímž se reguluje síla a tlak na rám okna. Při instalaci okna je výchozí režim. Pokud chcete zjistit, který režim máte, stačí vložit kus papíru do jednoho z křídel okna. Pokud se dá snadno odstranit, okna jsou v letním režimu. Pokud ho nemůžete vytáhnout, aniž jste ho porušili, pak je to zimní režim. Proč bychom neměli nechávat zimní režim na celý rok? Můžete to udělat, ale brzy se změní vlastnosti okna. V zimním režimu se podstatně zvyšuje zatížení těsnění. Pokud budeme neustále otevírat a zavírat okno, mechanismus se bude velmi rychle opotřebovávat.

Pokud se okna se rosí a tvoří se kolem nich plíseň

V tomto případě se setkává vysoká vlhkost interiéru s chladným povrchem oken, případně problém může být v tom, že okna jsou špatně zaizolované. První důvod tohoto problému nejjednodušší vyřešíte správným větráním, odstraněním rostlin z parapety okna (ty jsou často původem nadměrné vlhkosti) a umístěním lapačů vlhkosti do okolí okna.

Pokud je příčinou špatná izolace, k problémům s plísní se přidá i unikání tepla přes okna. Situaci napravíte tak, že do vnitřní strany okenního rámu v interiéru aplikujete parotěsnou pásku