Mnoho lidí netuší, jak by měla správná péče o orchideje vypadat. Že primárně je třeba zaměřit se na kořenový systém. Jedině tak může tato rostlina skvěle vypadat a být zdravá. Co je důležité nejenom vědět, ale co je také důležité dělat? Na to se podíváme společně. A zase až tolik složitostí to nebude.

Kořeny jsou to nejdůležitější

I když u orchidejí každý obdivuje především její květy, tak je třeba říci, že kořeny jsou to nejdůležitější. Jak by také ne, když už v přírodě je skrz ně čerpáno mnoho látek z mateřské rostliny, na které se orchidej nachází. A jelikož takové podmínky jí doma nemůžete zajistit, je v první řadě nutné myslet na dostatek živin, které rostlině dáte prostřednictvím hnojiva, které je právě pro tuto rostlinu určené.

Dále nezapomínejte také na to, že kořeny potřebují i dostatek světla a také vzduchu. Proto je základem jak čirý květináč, tak je také základem to, že by zemina měla být spíše vzdušnější, aby ke kořenům mohl vzduch bez problémů přistupovat.

Všímejte si barvy

Péče o orchideje vyžaduje také to, že si budete všímat toho, jakou barvu dané kořeny mají. Pokud směřuje do zeleného odstínu, tak je vše v naprostém pořádku. Problém ale může nastat, pokud mají barvu hnědou, popelavou, nebo také šedou.

To by mohlo naznačovat přece jenom nějaké problémy s kořenovým systémem. Hlavním důvodem problémů je buď nedostatek živin, tak to může být také i nadměrné množství zálivky. Vlivem toho dochází k tomu, že rostlina začne postupně hnít, což je pochopitelně problém.

Špatné kořeny je třeba odstranit

Pokud dojde k tomu, že se špatné kořeny přece jenom objeví, měla by být péče o orchideje zcela jasná. A to taková, že problémovou část kořenu orchideje odstraníte, buď pomocí nože, nebo pomocí nůžek. Stačí, když problémové části kořene vyříznete a poté je ošetříte třeba rozdrceným aktivním uhlím – tedy práškem na průjem.

Při prořezávání myslete na to, že by k němu nemělo docházet ve chvíli, kdy je rostlina v květu. Také je dobré promyslet, zda není na místě rostlinu rovnou přesadit. Pokud ano, nezapomeňte kvalitní a čerstvou zeminu. Než do ní rostlinu zasadíte, namočte kořenový systém do roztoku, kde nebude chybět manganistan draselný, jakýkoliv fungicid a dále také vitamín B1 a B12. Prospěje to více, než si myslíte.