Že rostliny dýchají oxid uhličitý a vydechují kyslík, to už víme od základní školy. Ve skutečnosti ale umějí některé druhy rostlin čistit i další toxické látky, jako je například benzen, formaldehyd nebo trichlorethen, které se objevují ve vzduchu z různých zdrojů, jako jsou plasty nebo lakované dřevo na nábytku a podlahách, a které při dlouhodobém působení poškozují naše zdraví. Přinášíme vám ale přehled čtyř druhů rostlin, které dokážou škodliviny ze vzduchu účinně eliminovat a zanechávají namísto nich jenom svěží a čistý vzduch. A to už se vyplatí udělat pro zdraví svého organismu.

Aloe Vera

Aloe je bez nadsázky zázračná rostlina, která má skvělý vliv na naše zdraví. Léčí rány, tlumí záněty, dodává vláhu – a umí čistit i vzduch od toxinů. Jedná se doslova o kyslíkovou bombu pro váš domov. Přitom se velmi snadno udržuje a je nenáročná na pěstování i prostředí. Navíc čistí vzduch od oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a formaldehydu. Když pak je úroveň škodlivin v bytě příliš vysoká, začnou se na listech objevovat hnědé skvrny, které nás na to upozorní.

Totéž co aloe dokáže také fíkus. Nevyžaduje žádné specifické světelné ani tepelné podmínky a efektivně čistí vzduch. Dejte ale pozor, pokud máte doma zvířata či malé děti. Fíkus je totiž jedovatý.

Břečťan obecný

Břečťan je další známou rostlinou schopnou vyčistit vzduch od oxidu uhličitého a formaldehydu, a kromě toho i snižuje výskyt alergických a astmatických projevů. Jeho listy jsou také dobré do domácích krémů proti celulitidě a zkušenější bylináři jej mohou použít jako lék proti kašli. Je ale nutné s ním zacházet opatrně, ve vyšších dávkách, pro malé děti a domácí zvířata je toxický.

Zelenec (Chlorofytum)

Zelenec patří mezi oblíbené pokojové rostliny díky svému příjemnému vzhledu. I z dalších důvodů je to ale jedna z nejlepších rostlin, které si do svého bytu můžete pořídit. Mezi její přednosti patří totiž schopnost absorbovat mnoho škodlivých látek, jako je formaldehyd, styren, oxid uhelnatý nebo benzen.

Tchynin jazyk

Prakticky nezničitelný tchynin jazyk je poslední ze čtveřice zázračných pokojovek, které byste rozhodně měli mít doma. Tato kopinatá rostlina zlepšuje kvalitu vzduchu, do něhož dodává spoustu kyslíku a zároveň likviduje oxid uhličitý. Velmi snadno se navíc pěstuje i množí a bude se mu dařit i v rukou naprostého zahradnického začátečníka.

Obrázky: Pixabay