Pokud si nechcete z dovolené zavléci domů štěnice, musíte udělat toto

Štěnice ložní je ta poslední věc, které byste se chtěli obávat na dovolené. Může proměnit oddechový výlet na pravý opak. To však není to nejhorší.

Kromě pokažené dovolené se může snadno stát, že si drobné štěnice zavlečete i domů.

Dnes vám prozradíme pár užitečných triků, jak štěnice odhalit a co musíte udělat, abyste se jich zbavili a spolu se zážitky a suvenýry z dovolené si nepřinesli domů i tyto nechtěné hosty.

Uvedené rady se vám hodí i tehdy, jestliže necestujete, ale chcete se vyhnout problému s štěnicemi ve vaší domácnosti.

Co jsou štěnice ložní?

Štěnice představují parazitický hmyz.

Tvarem jsou malé, hnědé, s oválným tělem, díky čemuž se podobají jablečnému jadérku. Živí se krví a dokáží se úžasně zachytit na zavazadlech nebo oděvech.

Jsou neuvěřitelně drobné, a proto je těžké si jich všimnout.

Co dělat před cestou

Zaprvé, neberte si s sebou na dovolenou polštář nebo přikrývku z domu – to jim poskytuje další místo, aby se tam ukryly a vy jste si je takto přinesli domů.

Zabalte si baterku na obhlídku vašeho pokoje, jakmile přijdete a také pro obhlídku vašeho zavazadla na konci výletu.

Světle zbarvená a plastová zavazadla jsou nejlepší, protože štěnice nemají rády plast a světlé barvy. Navíc na takových površích štěnice i snadněji odhalíte.

Přibalte si i bílé sáčky na odpad v případě, že budete potřebovat oddělit nějaké věci, na kterých se tento hmyz přichytí.

Co udělat po příjezdu do hotelu

Zatímco provedení inspekce se vám může zdát trochu přehnané, budete rádi, že jste si našli na to čas, pokud nějakou štěnici skutečně naleznete.

Kontrola vaší místnosti hned po příjezdu je ideální. Položte si zavazadla na tvrdý povrch jako například pult nebo do vany raději než na koberec nebo postel.

Na kontrolu postelí, koberců, gauče či křesel použijte něco s tvrdým okrajem, jako je například kreditní karta. Baterku použijte na kontrolu tmavých rohů skříní a zásuvek.

Nejdůležitější je zkontrolovat prostor, kde spíte. Pomalu zvedněte každý roh matrace, abyste zkontrolovali každé místo potenciálního zamoření.

Zamořené povlečení se vyznačují plošticovými fekálními zbytky (tmavohnědé nebo načervenalé skvrny).

Nezapomeňte na zadní část postele, samonosný podklad pro matrace, stěnu za postelí, polštáře a každou štěrbinu, kterou můžete vidět.

Obvykle v hotelech je ložní prádlo bílé, díky čemuž snáze uvidíte tmavou štěnici. Neuskladňujte nic pod postelí a během pobytu si nechávejte veškerou obuv ve volném prostoru.

Jak zjistím, zda mám štěnice?

Nejběžnější způsob, jak zjistíte, že máte štěnice, je, když se podíváte dolů a uvidíte malé skvrny na svém těle.

Obvykle svědí, jsou červené, připomínají ránu po kousnutí komárem a jsou nepříjemné.

Štěnice ložní nechávají často rovné linie štípnutí místo toho, aby rozšiřovaly svou stopu jako jiný hmyz, který vás štípne.

Předejděte štěnicím při návratu domů

Na to, abyste zůstali v bezpečí, přineste veškerá zavazadla nebo infikované předměty do garáže nebo jiného prostoru, který se nenachází přímo ve vašem domě.

Vyjměte všechny věci a proveďte další kontrolu s baterkou. Všechno oblečení vyperte v horké vodě.

Horká voda usmrtí všechny štěnice. Suché neomyvatelné položky hoďte do sušičky a nechte je v ní při vysoké teplotě půl hodiny.

Nakonec vysajte svá zavazadla a hned potom vyhoďte sáček zachycující nečistoty do smetí.

Co dělat, když najdete štěnice doma

Štěnice mají tendenci zdržovat se v prostorách, ve kterých lidé spí, nebo tam, kde je velmi rušno, jako například školy nebo hotely.

Štěnice se rady ukrývají v postelových konstrukcích, matracích a samonosných podkladech na matrace, protože milují části domu, kde se zdržují lidé delší dobu.

Vzhledem k tomu, že štěnice mají plochý tvar, dají se nalézt v puklinách a štěrbinách pokojů a nábytku. Dokonce procházejí štěrbiny ve stěnách nebo potrubní trubky.

Jelikož mají rády teplo, mohou se ukrýt i v počítačích a nabíjecích portech či jiných elektrických zařízeních.

Jak zastavíte jejich šíření

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste z vašeho domu udělali místo, které není lákavé pro štěnice.

Často vysávejte postel, matrace a koberce, abyste odstranili štěnice a vajíčka. Zalepte všechny trhliny instalatérskou páskou a udržte postel izolovanou od stěny.

Odstraňte obsah vysavačů v plastových těsnících pytlích a ihned ho vyhoďte ven do smetí. Stejně jako u oblečení, omyjte a sušte ložní prádlo při vysoké teplotě každý týden.

Polštáře nechte v sušičce při vysoké teplotě asi 20 minut. Kvůli bezpečnosti nedovolte, aby se plachty dotýkaly podlahy nebo koberců.

Úklid postele a podlahy eliminuje počet míst na úkryt a pomůže vám jasněji vidět tento nepříjemný hmyz.

Závěr

Pomyšlení na štěnice nás všechny znervózňuje. Určitě se jimi nechcete zabývat, když cestujete nebo se vrátíte domů z dovolené. Přijetím nezbytných opatření se dokážete vyhnout tomu, aby vás štěnice otravovaly a stresovaly.

Nezapomeňte, že pokud se rozšíří příliš a zamoří celou vaši domácnost, na jejich kompletní odstranění budete muset zavolat profesionály. Tomu je však dobré se vyhnout.

Zdroj: theheartysoul.com, Zpracovala: Vylectese.cz