Fermentované čajové lístky jsou bohatým zdrojem nejrůznějších enzymů, taninů a dalších látek, které mají široké pole využití. Kromě povzbuzujícího účinku na lidský organismus umějí plnit i diametrálně odlišné úkoly, jako je čištění a další. Sestavili jsme pro vás seznam toho, co všechno použité čajové sáčky zastanou a které úkoly s jejich pomocí můžete hravě vyřešit. Tak se dejte inspirovat a po uvaření čaje sáčky nevyhazujte.

Mytí nádobí

Čaj má dezinfekční účinky, což můžete snadno využít třeba při mytí nádobí. Pomocí použitého čajového sáčku proto můžete vyčistit nádobí včetně toho opravdu špinavého, které se bude lesknout jako nové. Pokud máte nějaké hodně znečištěné nádobí, vložte ho do dřezu, naplňte vodou a přidejte tři čajové sáčky. Nechte působit přes noc a ráno nádobí snadno vyčistíte i bez drhnutí.

Zvýraznění chuti rýže

Máte rádi rýži, ale občas vám připadá její chuť poněkud nevýrazná? Při vaření rýže přidejte do hrnce také použitý čajový sáček, který uvařte spolu s rýží. Ta díky tomu získá příjemnou čajovou příchuť.

Hnojení rostlin

Z čajového odvaru mohou těžit také pokojové rostliny, které tím ochráníte před houbami a plísněmi. Stačí připravit zálivku tak, že použitý čajový sáček spaříte trochou horké vody a vyrobíte slabý čaj. Po úplném zchladnutí tento odvar použijte k zalévání rostlin.

Provonění bytu

I použité čajové sáčky uvolňují do okolí příjemnou vůni, která má navíc schopnost pohlcovat nepříjemné pachy. Proto je vhodné pár sáčků použít na místa, která právě nevoní, jako je odpadkový koš nebo kočičí toaleta. Pachy se rychle vstřebají a okolí bude znovu svěží a voňavé.

Čištění krbu

Pokud potřebujete vybrat krb od popela, který ještě zcela nezchladl, a vy máte obavu, aby se znovu nevznítil, můžete na něj vložit pár vlhkých čajových sáčků, které popel vychladí a vy ho pak můžete  bez obav vymést.

Relaxační koupel

Čajové sáčky můžete využít jako přísadu do koupele. Budou uvolňovat uklidňující vůni a obsažené antioxidanty prospějí i vaší pokožce. Pokud použijete i některý z bylinkových čajů, jako je heřmánkový nebo jasmínový, můžete si užít maximální pečující relaxaci.

Obrázky: Freepik