Existuje tolik doporučení, co dělat a co ne, pokud jde o cvičení, a někdy je téměř nemožné zjistit, kterou radu je třeba následovat a jakou radu nejlépe ignorovat. Často, rady, které slyšíte od jedné osoby, mohou být v rozporu s radami, které slyšíte od někoho jiného, ​​a to může být občas odrazující a matoucí.

Rzhodli jsme se proto pro Vás zjistit, kterým doporučením můžete důvěřovat a kterým byste neměli věnovat pozornost.

Mýtus č. 1: Nejlepší čas na cvičení je ráno

To rozhodně není pravda. Nejlepší hodiny tréninku jsou hodiny, kdy se cítíte připraveni cvičit. Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost cvičení ve večerních hodinách, nebo pokud raději jdete běhat ráno před prací. Důležitá je konzistence. Studie ukazují, že mezi ranním a večerním tréninkem není žádný skutečný rozdíl.

Mýtus č. 2: Nejlepší tréninkové aktivity pro Váš mozek jsou hádanky, hry a křížovky

Křížovky a hádanky nejsou jediným způsobem, jak rozvíjet mozek. Fyzické cvičení je užitečné jak pro tělo, tak pro mozek. Cvičení, které zvyšuje průtok krve, je lepší než hodiny strávené řešením hádanek. Bylo prokázáno, že sporty výrazně zlepšují náladu člověka, paměťové funkce a chrání před demencí.

Mýtus č. 3: Můžete vynechat několik týdnů cvičení a stále budete v kondici

Bohužel to nefunguje tímto způsobem. Většina lidí ztratí svalové tónování již po jednom týdnu bez cvičení. Takže i když dosáhnete výsledků, o které jste usilovali, neměli byste se zcela vzdát cvičení. Pokračuj na další stránce 

Mýtus č. 4: Buď maraton, nebo nic. Dlouhá vzdálenost je jediný účinný způsob

Tak to není pravda. Lidé, kteří upřednostňují krátké vzdálenosti, mají stejné srdeční podmínky jako ti, kteří provozují maratony. Kromě toho lehké cvičení jako jogging, nebo dokonce chůze jsou pro tělo lepší. Srdce a cévní systém se může přizpůsobit Vašemu cvičení.

Mýtus č. 5: Energetické nápoje jsou skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný během tréninku

Energetické nápoje nejsou nic víc než cukr s vodou. Odborníci doporučují konzumaci čisté vody a obnovení energie jídlem plným bílkovin po cvičení.

Mýtus č. 6: Běžecký pás je lepší než park

Jogging na čerstvém vzduchu a na běžeckém trenažéru není stejný, i když odběhnete stejné vzdálenosti. Běh proti větru činí zapojuje velmi důležitou skupinu svalů a spaluje o 10 % více kalorií než běh na běžeckém pásu.

Mýtus č. 7: Náročné cvičení vzbuzuje hlad

Pokud máte po cvičení opravdu hlad, znamená to, že se něco stalo. Ve skutečnosti má fyzické cvičení potlačit hlad. To funguje na hormonální úrovni: produkce ghrelinu (hladového hormonu) se zpomaluje a leptin jde nahoru.

Mýtus č. 8: Proteinové tyčinky jsou skvělou náhražkou ovesné kaše

To je další mýtus. Proteinové tyčinky jsou zpracované potraviny, které vyžadují méně kalorií k trávení, takže jsou méně užitečné. Tyčinky mohou být pouze občerstvením, nikoliv však náhradou za ovesné vločky nebo jiné obiloviny.

Mýtus č. 9: Pouze mléčné výrobky obsahují vápník

Mýtus, že mléčné výrobky mají hodně vápníku, je velmi zastaralý. Existují ovšem jiné potraviny, které jsou nabité vápníkem. Brokolice, sezamová semínka a špenát jsou skvělou náhražkou mléčných výrobků, které nejsou vždy tak zdravé, jak jsme si zvykli věřit.

Mýtus č. 10: Jóga Vás zbaví bolesti zad

Jóga nemůže vyléčit bolest zad. Pokud je bolest způsobena svalovými problémy, pak ano, protahování a některé pózy mohou být velmi užitečné, protože budou svaly silnější a je možné, že bolest zmizí. Pokud však máte vážnější problémy, pak jóga může udělat více škody než užitku. V každém případě se poraďte s lékařem, než začnete dělat jógu.

Mýtus č. 11: Běh způsobuje poškození kolen a kotníků

Tato mylná představa nemá žádný důkaz, který by ho podpořil. Podle nejnovějších studií běh neškodí Vašim nohám, ale ve skutečnosti je činí silnějšími a méně náchylnými ke zranění.

Bonus: Více času stráveného v posilovně není vždy dobrá věc

Podle doktorů nejdůležitější věc na každém tréninku je přiměřenost. Dokonce i když se potřebujete dostat do kondice velmi rychle, je velmi stresující pro Vaše tělo, když chodíte do posilovny každý den. Tělo potřebuje čas, aby se zotavilo. To neznamená, že byste měli sedět doma celý den, ale odpočinek je stejně důležitý jako trénink samotný. A nezapomeňte cvičit různé svaly, abyste se vyvarovali zranění.