Květiny jsou nádherné, a když je dáte do vázy, nádherně rozzáří každý interiér. Potíž je v tom, že řezané květy obvykle nevydrží tak dlouho, jak bychom si představovali a za pár skýtají spíše smutný pohled, než že by zářily krásou. Pokud ale víte, jak na to, můžete udržet své květy ve váze docela hodně dlouho. Stačí jen vědět, kam je postavit a jak seříznout stonky, aby mohly rostliny správně nasávat vláhu a neplesnivěly. Poradíme vám, jak udržet při životě nejčastější druhy květin, které se nám mohou ve váze objevit.

Mečíky

Gladioly čili mečíky jsou nádherné druhy květin, které dokážou kvést nejrůznějšími barvami. Ve váze pak dokážou vydržet krásné až dva týdny. Pokud jste je obdrželi darem, nebo jste se rozhodli zkrášlit svůj domov vlastnoručně vypěstovanými mečíky ze zahrádky, seřízněte stonky diagonálním řezem z obou stran a oddělte vnější část stonku.

Aby květy lépe vstřebávaly vlhkost, můžete stonky ponořené do vody trochu proškrábat špendlíkem. Pakliže je horké počasí, každý den postříkejte květy ve váze vodou z rozprašovače.

Lilie

Nádherné pralesní lilie jsou ve skutečnosti vcelku nenáročné rostliny. Kytice dokáže vydržet ve váze čerstvá až deset dní. Stačí k tomu tři jednoduché triky:

  • Stonky seřízněte na šikmo, aby se rostlina lépe dostala k vodě
  • Spodní listy odstraňte tak, aby nebyly namočené ve vodě, nebudou tak zahnívat
  • Vázu s liliemi postavte na stinné místo s minimem slunečního světla

Chryzantémy

Kvetoucí chryzantémy ve vodě téměř nevadnou. Stonky uřízněte, nestříhejte je. Tím se méně poškodí a mohou lépe přijímat vláhu. Vázu také naplňte vodou jen do poloviny a také odstraňte spodní listy, aby neubíraly vláhu květům. Vodu ve váze také jednou za dva dny vyměňte.

Tulipány

Tulipány jsou králové jara. Jejich krásné barevné květy ve váze vnesou svěžest i do našich domovů. Potíž je, že ve váze příliš dlouho nevydrží. Pokud jim však poskytnete správné podmínky, mohou vám dělat radost i celý týden. Základ je udržet vodu hodně studenou, neměla by překročit 4 °C. Za tím účelem pravidelně přidávejte do vázy s květinami pár kostek ledu, vodu každý den vyměňte a každý den obnovte řez na stonku o pár centimetrů výš.

Obrázky: Pixabay