Sychravé počasí, tma a zima za okny nám na náladě nepřidají. Vylepšete si ji pokojovými rostlinami, které se dají pěstovat na okenních parapetech. Ještě před tím, než si začnete vybírat, které rostlinky by se vám na vašich oknech líbily, promyslete si několik důležitých bodů.

Rostliny na okenních parapetech: Kterým druhům se daří nejvíce a jak je  pěstovat | HOME

Do východních a jižních oken kaktusy

Kaktusy a sukulenty jsou dobrou volbou pro parapety orientované na východ a na jih. Většina z nich potřebuje několik hodin přímého slunce. Na druhé straně jsou tyto podmínky nevhodné pro většinu listnatých rostlin. Kvůli přímému slunci trpí spálením listů. Pro tyto rostliny jsou vhodnější parapety oken orientovaných na západ. Slabé světlo na parapetu severního okna je zase ideální pro pokojové rostliny milující stín, například streptokarpus.

Rostliny na okenních parapetech

Zdroj: istock.com

Berte v úvahu velikost parapetu a potřebu rostlin

Máte dostatečně široký parapet na umístění větších květináčů? Nebo se vám na něj vejdou jen drobnější rostlinky? Předem si promyslete, jaká velikost a tvar květináčů je pro vás nejvhodnější. Na základě toho vyberte typ pokojové rostliny, kterou pěstujete. Některé mají velmi plytké kořeny, a proto potřebují větší plytké květináče. Rostliny, které koření hluboko, zase uvítají vysoký květináč.

Rostliny na okenních parapetech

Zdroj: istock.com

Nebezpečná změna teplot

Z estetického hlediska je parapet perfektním místem na pěstování rostlin, ale záleží na tom, jaké podmínky na nich pěstované rostliny mají a jaké potřebují. Velmi často je totiž pod oknem umístěn radiátor, který půdu zbytečně přesušuje a přehřívá. Navíc oknem může profukovat studený vzduch, což v kombinaci s teplem zespodu rostlinu oslabuje a přivádí ji do stresu. Negativně působí i dramatické změny denních a nočních teplot.

Jak pěstovat pokojové rostliny na parapetě

V prvé řadě si všímejme, kterým směrem je okno otočeno a kolik slunce jím během dne proniká. Na základě toho si vyberte pokojové rostliny, kterým tyto světelné podmínky budou vyhovovat. Pořiďte si rostlinky a zeminu, která je pro ně nejvhodnější. Abyste nepřemokřili půdu při zalévání, vložte jednoduchý perforovaný květináč do většího ozdobného, který na dně vystelete kamínky. Všímejte si, kolik vody vaše rostlinka potřebuje. Prvních pár týdnů pravidelně kontrolujte rostliny, jestli nemají příznaky stresu, chladu nebo spálení listů.

Rostliny, kterým se daří na parapetech

Čínská rostlina bohatství

Čínská rostlina bohatství Zdroj: istock.com

Čínská rostlina bohatství

Pilea peperomiodes, někdy také nazývaná jako misionářská rostlina, čínská rostlina peněz, palačinková rostlina, či dokonce UFO, má atraktivní masité listy. Na parapet je přímo ideální a je též vhodná pro začátečníky. Nejlepších výsledků dosáhnete výběrem jasného místa, které je však mimo přímé sluneční záření. Snáší i slabší světelné podmínky, pak však obvykle listy ztmavnou.

  • Mezi zaléváním nechejte půdu proschnout.
  • Listy můžete pravidelně rosit vodou.
  • Teplota místnosti by se měla pohybovat v rozmezí patnácti až čtyřiadvaceti stupňů.

Výška x šířka: 30 cm x 30 cm.

Alokázie

Alokázie Zdroj: istock.com

Alokázie

Alocasia ‚Polly‘ je nádherný kompaktní kultivar s lesklými, žilnatými listy s atraktivními okraji. Připomíná africkou masku, proto se jí tak i říká. Pochází z amazonských pralesů. Uděláte dobře, když alokázii umístíte do vlhkého prostředí kuchyně nebo koupelny. Kromě vlhkosti však potřebuje i dostatek světla. Nádherně vypadá ve speciálních květináčích z kokosových vláken.

Výška x šířka: 45 cm x 45 cm.

Monstera skvostná

Monstera skvostná Zdroj: istock.com

Monstera skvostná

Svěží listnatá rostlinka s atypickými dírkovanými listy. Pěstujte ji na světlém místě mimo přímé sluneční záření. Nejlépe se jí daří ve vlhčím prostředí, má v oblibě rosení. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, rozmnožuje se odřezky. Je-li pro váš parapet příliš velká, vyberte si menší odrůdy, například Monstera obliqua.

Výška x šířka: 70 cm x 40 cm.

Tořivka

Tořivka Zdroj: istock.com

Tořivka

Tořivka, latinsky streptocarpus, je původem z jihoafrických lesů, a proto se jí daří i na slabším světle, včetně tmavého stínu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když jí poskytnete nepřímé světlo – ideální je parapet orientovaný na sever nebo na západ. Přímé slunce nesnáší. Kvete nádhernými velkými květy, při dobré péči rychle roste.

Výška a šířka: 30 cm x 45 cm.

Mucholapka

Mucholapka Zdroj: istock.com

Mucholapka

Toužíte po troše exotiky? Postavte si na parapet mucholapku. Má ráda vlhčí prostředí. Pěstujte ji v kompostu bez rašeliny a zalévejte jen dešťovou vodou. Na prostor je nenáročná. Potřebuje však dostatek slunce, ale ne přímého.

Náš tip: I když vás může lákat mucholapku přikrmovat, věřte tomu, že to nepotřebuje. Nezkoušejte krmit své rostliny masem, postačí jí množství, které si uloví – je to jen doplněk výživy, stejně tak ji netrapte drážděním pastí. Jedna past je schopná zhruba třikrát trávit hmyz a zvládne přibližně jen deset sklapnutí naprázdno. Každým sklapnutím je past pomalejší a slabší.

Výška a šířka: 10 cm x 10 cm.