Úklid kuchyně mnozí z nás vnímají jako práci spíše za trest. Kde se v bytě nachází více mastnoty, připáleného nádobí a dalších spotřebičů, které dostávají každý den pořádně zabrat.

Shromáždili jsme pro vás 10 geniálních tipů, triků a rad, jak udržet kuchyni zářivě čistou bez námahy a drhnutí.

Digestoř

Zanesený filtr z digestoře vyčistíte za 15 minut. Stačí, když ho jednoduše namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónové – v 1 litru vody rozpustíme 4 lžíce soli a 3 lžičky kyseliny.

Pokud je mastnota až příliš odolná, přendejte nádobu s tekutinou a částí digestoře na sporák a nechte chvíli vařit. Špína půjde dolů jedna-radost.

Připálený hrnec

S tím vám perfektně pomůže obyčejné živočišné uhlí. Pár tablet rozdrťte na prášek a ten nasypte do hrnce a necháme působit 15-20 minut. Pak přilijeme studenou vodu a ještě 30 minut necháme působit. Následně hrnec už jen omyjte jako ostatní nádobí. Uvidíte sami, jak jednoduše se bude špína odlepovat od povrchu.

Vařečky a dřevěné nádobí

Do lavoru nebo umyvadla nalijte vodu, přidejte ocet a nechte to v této lázni namočené 2-3 hodiny. Dřevěné nádobí bude jako nové. Tuto proceduru je pro životnost dřevěného nádobí dobré opakovat jednou za měsíc.

Konec zápachu v ledničce

Stačí, když ledničku vytřete směsí vody a octem – smíchané v poměru 1: 1. Vytřeme, necháme vyvětrat a můžeme opět dovnitř uložit všechny potraviny, po zápachu nebude ani stopy.

Pokud jste v ledničce zapomněli zkažené jídlo a zápach je skutečně velký, namísto octa použijte amoniak. Nezapomeňte však ledničku pak nechat vyvětrat alespoň 12 hodin.

Kachličky na stěně kuchyňské linky

Ty jsou často potažené mastnotou, prskáním z jídla a zaschlými výpary z vaření. Tyto nečistoty odstraníte nejjednodušeji tak, že ve 4 litrech teplé vody rozpustíte 4 lžíci boraxu, 100 ml octa a 100 ml kapalného amoniaku. Povrch směsí navlhčete a jemně setřete nečistoty. Funguje to jako kouzlo!

Mastnota a mastný povlak na kuchyňské lince

Nejjednodušeji ho odstraníte pomocí starého triku – směsi oleje a jedlé sody. Smíchejte ve stejném poměru a pastu, která vám takto vznikne rozetřete na znečištěnou plochu a nechte 30 minut působit. Potom setřete mokrou houbou a můžete si užívat kuchyňskou linku, která září čistotou.

Mixér

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit mixér hned po použití, je nalít do něj trochu vody a několik kapek prostředku na nádobí. Zavřete zapněte ho na 20 sekund. Poté dobře opláchněte vodou a máte hotovo.

Kávomlýnek

Nejjednodušeji ho vyčistíte, když v něm jednoduše umelete hrst rýže. Tento nápad je výborný i tehdy, pokud jste mlýnek použili na mletí aromatického koření a potřebujete se zbavit výrazného aroma.

Zapáchající koš

Nalijte na dno koše ocet s vodou a ledem. Nechte působit, dokud se led nerozpustí a následně jen opláchněte čistou vodou. Zápach bude pryč.

Stopy od kávy a černého čaje

Veškeré takto znečištěné nádobí jednoduše ponořte do vody s octem – smíšené ve stejném poměru. Potom umyjte jako obvykle a po skvrnách nebude ani stopy.