Tiež si ešte spomínate na dobu, kedy automatické práčky boli hudbou budúcnosti? S nákupom plne automatickej práčky, Vaše srdce určite zaplesalo.

Práce s bielizňou výrazne ubudlo a pranie už nebolo nočnou morou o ťažkej drine.

Postupom času ale každý z nás prišiel na to, že ani automatická práčka nie je dokonalá a už vôbec nie samočistiaca.

Po rokoch sa z práčky hrnie nepríjemných zápach a plochy pracieho priestoru sú slizké, zanesené a špinavé.

Dnes Vám ukážeme, ako práčku udržiavať čistú, sviežu a krásne voňavú.

 1. Dvierka práčky
  Po vypraní zostáva mokrá nielen bielizeň, ale aj dvere práčky. Vždy ich utrite suchou handrou a nechajte vždy práčku otvorenú. Dvere nezatvárajte a nechajte práčku vetrať.
 2. Tesnenie
  V tesniace gume sa veľmi rady hromadia všetky baktérie, pleseň a viditeľné nečistoty. Gumu je teda dobré, najlepšie po každom praní, vyčistiť. Gumu vyčistíte najlepšie pomocou akéhokoľvek rozpúšťadla, alebo jedlej sódy. Nepoužívajte prípravky na báze chlóru, tie by mohli gumu nenávratne poškodiť. Dodržujte správny postup čistenia. Naneste na hubku vhodný prostriedok a povytiahnite tesnenie smerom von. Potom poriadne vytrite kovový rám.
 3. Bubon
  Raz za mesiac vyčistite aj bubon práčky. Špongiu namočte do roztoku sódy, zmiešanej s kyselinou citrónovou. Bubon touto zmesou vytrite. Väčšina pracích prostriedkov sa skladá z horečnatých a vápenatých solí, na ktoré najlepšie účinkujú organické, prípadne anorganické kyseliny. Pomôžte si kyselinou citrónovou alebo opäť obyčajným octom. Najjednoduchší spôsob je kyselina citrónová. Do dávkovača nasypte toľko kyseliny, koľko dávate prášku do bežného prania. Potom práčku na prázdno spustite na najvyšší program.
 4. Zásobník na prášok a aviváž
  Vytiahnite dávkovač podľa pokynov výrobcu. Dávkovač potom dôkladne utrite. K bezchybnému vyčisteniu použite zmes octu a jedlej sódy. Báječne odstraňuje najmä hrdzu. Namočte dávkovač do tejto zmesi po dobu 30 minút. Uvidíte, že sa bude blýskať.
 5. Filter
  Nie je na tom vôbec nič zložité. Prístup k filtru sa väčšinou nachádza v spodnej časti práčky. Pod práčku pre istotu radšej položte starý uterák. Potom odskrutkujte viečko proti smeru hodinových ručičiek. Potom vytiahnite všetky nahromadené nečistoty. To sú väčšinou vlasy, špáradlá, mince, kusy látky a nite. Otvor vytrite a vráťte viečko na svoje miesto.

Máme hotovo.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

Perfektné!

zdroj: fanpage.gr