Mnoho z nás si vůbec neuvědomuje, že různá hnojiva a chemikálie používané v zahradě mohou být nahrazeny nejběžnějšími surovinami, jako je česnek, cukr, sůl, hořčice nebo kefír.

Máme je všichni doma

K odstranění prvních příznaků plísně na listech i plodech těchto rostlin a na zachránění sklizně se rajčata hnoje draslíkem a fosforem, aby mohli dozrát. Existuje však jednodušší metoda:

1 litr vody smíchaný se 100 g soli – tento roztok nalijte na rostliny.

Po tomto procesu listy zežloutnou a odpadnou, růst rostlin se zastaví a všechny síly směřují ke zrání ovoce. Kromě toho je tenká vrstva soli, která se tvoří na rajčatech, chrání před dalším vývojem plísní.

Česnekový roztok

Tomu lze zabránit postřikem rostlin čerstvým česnekovým roztokem:

Smíchejte 50 g česneku s kbelíkem vody nebo připravte roztok fermentovaného kefíru z 1 litru kefíru zředěného kbelíkem vody.

Pokud nechcete pěstovat řepu, použijte sůl. 30 – 50 g soli se rozpustí v kbelíku s vodou a výsledný roztok se nalije na rostliny. Ale musíme to udělat na začátku léta. Nalijte solný roztok ve vzdálenosti 10 cm od kořenů.

Proti škůdcům na zelí můžete bojovat tímto účinným způsobem:

Připravte koncentrovaný cukrový sirup. Umístěte jej do misek na stojanech kolem postelí zelí. Ideálně by měly být stojany vyšší. Vůně přitahuje škůdce a jednoduše se drží na stojanech.

Během období dešťů jsou zahrady napadeny šneky. Listy jahod a ovocných stromů nebo keřů jsou pro ně obzvláště lákavé. Šneci obvykle napadají rostliny večer, v noci nebo brzy ráno a během dne odpočívají někde ve stínu – pod deskami v husté trávě. Malování hořčice, kde se shromažďují šneci.