Zavařování potravin je jedním z nejobvyklejších a nejznámějších způsobů konzervace potravin a díky němu vydrží v nezměněném stavu celá léta.

Zavařované potraviny

Zavařování už neodmyslitelně patří k letním měsícům, protože dozrává úroda v našich zahradách a my si můžeme připravovat zásoby skvělých zavařenin. Od okurek, čalamád a sladkých plodů, až po marmelády, kečupy či domácí omáčky.
Použijte myčku, tento trik šikovných hospodyněk vám ušetří práci, čas a najednou zavaříte větší množství sklenic.

Jak na to?

Naplněné, uzavřené sklenice (ideálně bez nálepek) vložíme do myčky.
Nastavíme program 70 stupňů (1:30) bez použití čisticích prostředků.
Program necháme dojít, avšak myčku pak neotvíráme a sklenice necháme uvnitř myčky vychladnout. Když vychladnou, vyjmeme je a odložíme – ideální na tmavé místo.
Nemáte myčku? Vyzkoušejte zavařování v troubě, je to hračka!

Vyzkoušeli jste už zavařování v troubě? Já už jinak ani nezavárame a doporučuji to skutečně každému, dokonce jsem přesvědčila i mou tchyni Jedno vyzkoušíte a jinak už zavařovat nebudete!

Suroviny

  • Nepřezrálé třešně (nebo jiné ovoce) zbavené stopek
  • 1l vody
  • 30 dkg cukru

Postup

Třešně zbavíme stopek a propláchneme pod studenou tekoucí vodou. Naplníme do důkladně umytých sklenic a mezitím si nachystáme sladký nálev, kterým budeme třešně zalévat.
Nálev: na 1l vody dáme 30dkg cukru a uvaříme.
Třešně zalijeme horkým nálevem a zavaříme.

Zavařování

Sklenice důkladně uzavřeme čistými a vysušenými víčky.
Troubu nastavíme na 250 ° C. Na dno plechu dáme starou plenu nebo utěrku a zalijeme horkou vodou do výšky asi 2-3 cm. Na plech dáváme poháry a zavařujeme 5-8 minut na 250 ° C se zapnutým horkým vzduchem. Podle potřeby doléváme horkou vodu.
Všechny zavařené sklenice pak otočíme víčkem dolů a necháme odstát do dalšího dne.
Pokud budete takto zavařovat okurky, nelekněte se, že po vytažení z trouby budou napůl syrové. Postupně se samy “dokončí” a po otevření budou úžasně křupavé.