Prvýkrát som počula o priaznivom účinku klinčekov v dokumente o prastarej čínskej medicíne. Toto aromatické korenie sa totiž používa na lekárske účely.

Klinček znižuje bolesť zubov a keď vás bolí, jednoducho ho naň priložte. Má antibakteriálne účinky a lieči infekcie ústnej dutiny. To je ale len začiatok! Máme pre vás 5 využitií klinčekov.

Zbavte sa parazitov

Ak vás často bolí brucho alebo vás trápi hnačka, 2x denne žujte klinčeky. Podporujú trávenie a tiež ho chránia pred škodlivými baktériami a parazitmi.

Únavné infekcie ústnej dutiny

Klinčeky môžeme využiť aj takto. Majú antibakteriálne účinky a minimalizujú bolesť zubov a ďasien. Príjemný bonus? Žuvanie klinčekov okamžite osvieži dych, pretože neutralizuje nepríjemný zápach z úst.

Na bolesť v krku

Ak cítite, že na vás niečo lezie a bolí vás v krku, pomôžu klinčeky! Stačí niekoľko rozdrviť a zmiešať s medom. Získate tak silnú pastu, ktorou stačí jemne potrieť mandle.

Mladá a krásna pokožka

Klinček obsahuje látky, ktoré ničia voľné radikály. Proces starnutia sa tak spomalí. Tiež obsahuje veľké množstvo antioxidačných látok, ktoré telo očistí od škodlivých látok.

Klinčeky proti … rakovine!

Vedci zistili, že klinčeky majú neuveriteľnú moc. Ukázalo sa, že znižujú riziko vzniku nádorov. Najúčinnejšie sú na rakovinu prsníka.

zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24330704/