Na světě jsou lékaři a zástupci dalších profesí, kteří se drží předepsaných a osvědčených postupů a nikdy nepřekročí svůj stín a nelákají je experimenty a hledání nových, naprosto neotřelých možností.

A pak jsou odborníci, jako například doktorka Carol Fosterová z univerzity v americkém Coloradu, která se specializuje na otolaryngologii (ORL), což je podobor chirurgie zaměřený na choroby

  • uší,
  • nosu, a

Tato lékařská disciplína se navíc rovněž zabývá onemocněními hlavy.

Netradiční videa od lékařky

Doktorka Fosterová, která je zároveň univerzitní profesorkou, zveřejňuje na internetu videa, v nichž lidem názorně vysvětluje a ukazuje, jak si mohou zajímavými metodami pomoci od nepříjemných zdravotních komplikací.

Návod, jak překonat pocit závratě

V jednom z těchto videí se doktorka Fosterová věnovala těm, které trápí závratě. Polohu, kterou pacient zaujme na podložce, nazvala „polovičním saltem“. Postup popisuje doktorka následujícím způsobem.

Začněte na podložce vkleče, tělo držte kolmo k podložce a hlavu otočte kolmo vzhůru, abyste se dívali na strop. Po dobu několika sekund v této poloze vydržte. Obvykle při tom budete mít pocit, že se vám točí hlava nebo že se celí otáčíte, což znamená, že se částice daly do pohybu.

Poté hlavu skloňte do zcela opačné pozice a trochu zatlačte bradu, takže hlava bude směřovat lehce k vašim kolenům. Hlavu držte stále na podložte a otočte ji k vašemu pravému lokti, abyste se soustředili na pravé ucho, a k vašemu levému lokti, abyste naopak svou pozornost věnovali levému uchu.

Tak poznáte, na které straně vašeho těla se koncentruje větší intenzita vašich problémů. Pokud otočíte hlavu napravo a máte pocit, že se vám točí hlava, jsou vaše zdravotní problémy soustředěné na pravé straně. Lepší, tolik nezatíženou stranu poznáte tak, že pocit točení rychle zmizí nebo není příliš nepříjemný. V této pozici vydržte tak dlouho, dokud pocit točení neustane.

Variantou je, že napočítáte do 30 a hlavu ve stejné pozici, natočenou v úhlu 45 °, rychle zvednete do jedné roviny s vašimi zády. Opět počkejte, až pocit točení přejde, k čemuž obvykle postačí doba 15 až 30 sekund. Poté stále zachovejte úhel natočení hlavy a posaďte se zpříma, tak, že opět budete na kolenou. Částice by měly ze vzduchu vymizet.

Někdy to však vyžaduje 4 až 5 opakování. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje udělat si mezi jednotlivými opakováními alespoň 15 minut pauzu.