Špinavá trouba s připáleným tukem a zbytky jídla je problémem téměř každé domácnosti. Není se čemu divit, jste-li veliká rodina a vaříte několikrát do týdne, je trouba jedním z nejvytíženějších spotřebičů ve vaší domácnosti. Co je ale překvapující, jak snadno se tato starost dá řešit. Čištění trouby totiž ve skutečnosti není vůbec tak těžké, jak se většina z nás domnívá.

Neodkládejte čištění trouby

Co si budeme povídat, časté pečení v troubě je jednou z hlavních příčin jejího znečištění, ale čím přispíváme, je odkládáním čištění. Při každém dalším použití trouby, aniž bychom ji předem umyli, si přiděláváme práci. Místo toho, abychom ji ihned setřeli, vkládáme další a další pekáče s jídlem a tím ji více zanášíme, až se nám do jejího čištění nechce vůbec. Omastek se hromadí a stejně tak další zbytky připáleného jídla.

Připravte si prostor

I zde je příprava důležitá jako u všeho, co děláme. Před čištěním trouby jednoduše vyjměte vše, co půjde, například mřížku, a namočte do roztoku octa a vody. Než umyjete vnitřek trouby, nečistoty zachycené na mřížce se odmočí a silou octa i odmastí a vy tak nemusíte na jejím pozdějším drhnutí nechat ruce.

Domácí přípravky pro čištění trouby

Čistit troubu můžete několika způsoby, respektive mnoha různými domácími přípravky, které najdete u sebe doma. Pomůže vám:

  • Sůl
  • Jedlá soda
  • Ocet
  • Tekuté mýdlo
  • Potravinový škrob
  • Kyselina citrónová

Nyní se můžeme podívat, jak všechny tyto šikovné pomocníky využít, aby vaše trouba opět zářila čistotou.

Čištění trouby

Posypte vnitřek trouby silnou vrstvou soli a zahřejte na 50 stupňů. Po několika minutách, jakmile nebude hrozit popálení, můžete povrch otřít vlhkou houbou. Stejně tak můžete využít i jedlou sodu. Smíchejte asi 50 g jedlé sody s perlivou vodou a zakryjte celý povrch trouby. Zahřejte asi na 100 stupňů a čekejte, až se veškerá tekutina vypaří. Může to trvat zhruba 20 minut. Ocet už jste využili na odmaštění mřížky, tak proč jej nepoužít i na čištění vnitřku troubu. Smíchejte jej s vodou v poměru 1 : 1 a nastříkejte pomocí rozprašovací lahve do trouby. Nechte působit asi 30 minut a nakonec vše setřete mokrou houbou. Rovněž můžete přidat 2 – 3 čajové lžičky tekutého mýdla do teplé vody a nastříkat do trouby. Po několika hodinách stačí jen setřít. Spousta lidí si chválí i další metodu čištění. V misce si smíchejte 8 čajových lžiček jedlé sody, 8 čajových lžiček saponátu a 6 polévkových lžic octa. Vytvořte silnou vrstvu uvnitř trouby a po 10 minutách setřete hadříkem. Popřípadě můžete smíchat 50 g jedlé sody se lžičkou kyseliny citrónové a 1 lžící potravinového škrobu. Takovou směsí zneškodníte i ty nejhorší skvrny. Pamatuje ale, že i ten nejsilnější přípravek neudělá celou práci za vás. Zkuste mýt troubu pravidelně, ušetříte si spoustu práce.