Fotografie: Freepik

21. října 2020 Milan Juha

Po koupi nového oblečení by si každý přál, aby si zachovalo svou strukturu i odstín. Občas se ale může stát, že vlivem nevhodné teploty a pracího prášku je tkanina nenávratně poškozena. Jak těmto problémům co nejlépe předcházet? Poradíme vám. Stačí se zaměřit na jednu jedinou věc.

Obracení prádla naruby

Již naše prababičky a babičky se řídili jednoduchou radou, aby bylo jejich prádlo stále krásné a jako nové. Oblečení totiž před praním vždy obracely naruby. Tím se zabránilo tvorbě žmolek na tkanině, vyblednutí při praní i následném sušení na slunci.

Kromě toho veškeré kovové částice (zipy, knoflíky, cvočky) odizolujete a nebudou tak vytvářet v pračce nepříjemné zvuky při otáčení a ždímání. Vyzkoušejte tento snadný trik a budete mít po strastech.

Další praktické triky, které zachovají prádlo jako nové

Aby si vaše oblečení zachovalo stále stejnou strukturu a odstín, je potřeba se řídit základními pravidly:

  • Prádlo před umístěním do pračky třiďte dle barvy. Perte zvlášť to světlé i tmavé, aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení.
  • Používejte kvalitní prací prostředek. Vhodnější je k praní používat prací gel, který se lépe rozpouští ve vodě (i při nižších teplotách) a nezanechává v tkaninách zbytkové částečky. Preferujte spíš ekologičtější prací gely.
  • Nepřeplňujte pračku. Aby se vše vypralo opravdu co nejlépe, nikdy nedávejte do pračky větší objem prádla, než jaký deklaruje výrobce. Rovněž ale neperte prádlo, pokud ho máte příliš málo. Zbytečně tak spotřebujete více energie.
Fotografie: Freepik
  • Velké a uplývající skvrny ošetřete ještě před umístěním prádla do pračky. Použijte speciální odstraňovače skvrn.
  • Při praní se řiďte příslušnými štítky na oblečení a respektujte doporučení výrobce, co se týká teploty pracího programu a jeho typu.
  • Aviváž nepoužívejte zásadně na praní funkčního prádla, které tak můžete nenávratně poškodit.
Fotografie: iStockphoto

K předpírce bílého prádla lze použít i produkty bez chemie

Jistě jste se někdy setkali s tím, že vaše oblíbené bílé spodní prádlo, nebo tričko zašedlo. To může být způsobené i zvýšenou tvrdostí vody. Zářivý bílý odstín podpoříte tak, že oblečení namočíte do lavoru s teplou vodou a přisypete do ní buď jedlou sodu, nebo kypřící prášek. Necháte působit ideálně přes noc a pak klasicky vyperete v pračce se světlými tkaninami.