Rybenka patří mezi škůdce a je třeba se jich zbavit.

Objevily se vám doma rybenky a chcete se jich zbavit? existuje několik způsobů, jak tohoto živočicha z domu vypudit!Nejnovější

Rybenky sice na člověka žádné choroby nepřenášejí, ale o tom, že jde o škůdce, není pochyb! Mohou totiž poškodit vybavení domácnosti a také kontaminovat potraviny, do kterých se dostanou!

Tito drobní a mrštní živočichové se živí převážně organickými látkami rostlinného původu s obsahem sacharidů a proteinů. Součástí jejich jídelníčku tak mohou být listy papíru, lepidlo, tapety, fotografie, oblečení, ale i cukr, mouka a podobně.

Kde se rybenky vyskytují!

Rybenky můžete objevit všude tam, kde je teplo a vlhko. Často na ně narazíte třeba v koupelně, na toaletě, ale i ve sklepě, garáži, spižírně, pod nábytkem nebo dokonce v knihách! Ožívají až po setmění, kdy hledají něco na zub. Jakmile jim rozsvítíte světlo, v mžiku zalezou někam do škvíry. Právě kvůli tomu, že se schovávají hluboko ve spárách, je problém je zničit dezinfekcí.

Jak se rybenek zbavit

Základní pravidlo je udržovat byt v suchu. Podložky a rohožky v koupelně nechávejte denně vysušit a vyvětrat. I když je likvidace rybenek trochu složitější, existuje několik metod, jak je spolehlivě z bytu dostat!

Vůně vanilky

Ano, voňavá vanilka rybenkám opravdu nedělá dobře. Ideální je koupit vanilkový lusk, rozříznout ho na polovinu a nakrájet na kousky. Ty pak nastražit do koutů, kde se rybenky nejčastěji vyskytují. Tento fígl má prý zabrat do několika dní, je ale dobré vanilku v místnosti ještě nějaký ten pátek raději ponechat. Ale mějte na paměti, že funguje opravdu jen vanilkový lusk a ne další výrobky, které jen po vanilce voní!

Nastrouhaná brambora

Pokud je vám líto kvůli rybenkám utrácet peníze za vanilkový lusk, můžete ještě vyzkoušet obyčejnou bramboru. Na papír nastrouhejte bramboru, položte návnadu do místnosti a nechte přes noc. Rybenky se do brambor zavrtají a vy je ráno jen vyhodíte. Neházejte ale papír s bramborou do koše, to by se váš problém moc nevyřešil, papír s obsahem vyhoďte do popelnice před domem.

Boraxová past

Další z možností, jak rybenky zlikvidovat, je připravit jim smrtící směs z boraxu. Borax je minerál a k dostání je v běžných drogeriích. Používá se například v zemědělství jako hnojivo nebo při kovářském svařování a tvrdém pájení jako tavidlo. Borax smíchejte s práškovým cukrem v pomeru 1:1 a nasypte na podlahu asi dva centimetry před otvory, ve kterých se rybenky ukrývají. Ráno pak podlahu pečlivě umyjte a vydezinfikujte.