Recept Vánoční štedrák z kynutého těsta

Tento koláč nesmí u nás chybět na štědrovečerním stole. Kombinace všech nádivek je dokonalá. Já nejdříve sním tu spodní makovou a potom sním zbytek. Je z kynutého těsta, někdo dělává i s obyčejným listovým, ale takto mi to chutná mnohem více. Mám pocit, že s tím listovým to je taková rychlovka pro návštěvu, pokud se vám na Vánoce minulo vše suché pečivo. U nás to ještě nebylo, aby se snědlo všechno, ale tak možná tato situace nastane. Inspirujte se a věřte, že pokud jednou vyzkoušíte, tak už na žádné Vánoce nezapomenete na tento koláč. Autor: Simona

SUROVINY

600 g hrubé mouky

300 ml vlažného mléka

210 g změklého másla

270 g moučkového cukru

30 g čerstvého droždí

3 ks žloutků

trochu citrónové kůry

štipka soli

200 g mletého máku

400 ml horkého mléka

1 ks vanilkového cukru

200 g švestkových povidel

250 g jemného tvarohu

50 g rozinek

180 g mletých ořechů

30 g strouhanky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Z droždí, 1 lžičky cukru a 300 ml vlažného mléka si uděláme kvásek. Do mísy si dáme mouku, asi 120 změklého másla, 100 g moučkového cukru, 3 žloutky, trochu citronové kůry a špetku soli. Přidáme kvásek a zamícháme těsto, které necháme alespoň hodinu vykynout. Zatímco těsto kyne, připravíme si nádivky.
  2. Makovou nádivku si uděláme z mletého máku, 200 horkého mléka, 120 g moučkového cukru, 10 g másla, 1/2 balíčku vanilkového cukru a trochu citronové kůry.
  3. Povidlovou nádivku si uděláme ze švestkových povidel a přidáme trochu citronové kůry.
  4. Ořechovou nádivku si uděláme z mletých ořechů, 200 ml horkého mléka, 30 g strouhanky, 50 g moučkového cukru, 1/2 vanilky a přidáme i citronovou kůru.
  5. Tvarohovou náplň si uděláme z jemného tvarohu, trochy moučkového cukru, 80 g másla, 50 g rozinek a 1 vanilky.
  6. Vykynuté těsto rozdělíme na 4 bochánky. Z 3 bochníků si postupně vyválíme pláty, 4. bochník necháme na mřížku. Na vymazaný a vymúčený plech položíme první plát těsta a natřeme něj makovou nádivku. Položíme druhý plát těsta, natřeme ořechovou nádivku. Dáme i třetí plát a na něj natřeme tvarohovou náplň. Z posledního 4. bochníku si uděláme válečky a uděláme na koláči mřížku. Do čtverečků mezi mřížkou vkládáme malou lžičkou menší hromádky povidel. Mřížku potřeme bílkem a dáme péct na 180 stupňů asi 3/4 hodinu …

Děkujeme za povolení ke sdílení receptu od 
skvělé pekařky – Simonaszolnoki