Péče o půdu je nutná téměř v každé zahradě. Nízká hladina mikroživin a makroživin způsobuje problémy, jako je hniloba květů, chloróza a nízká produkce plodů. Organičtí zahrádkáři se rádi obracejí k přírodním produktům, aby se zbavili právě zmíněných problémů s výživou. Používání vajec jako hnojiva je jedním ze starých triků, který vám i vašim rostlinám ušetří spoustu trápení.

Hnojení syrovými vejci

Naši prarodiče neměli možnost využívat moderních technologií pro úpravu půdy, místo toho se spoléhali na kompostování, aby podpořili úrodnost zeminy. Můžeme si z nich vzít příklad a použití jednu z jejich tradic – celá vejce. Jak se dozvíme níže, mají své veliké výhody, ale i některé nevýhody.

Výhody používání celých vajec jako hnojiva

Vejce obsahují vysokou hladinu vápníku, což je důležitá živina pro rostliny, zejména zeleninu a ovoce. Vejce vyloučí vápník do půdy a tím tak překonají útok hniloby. Použití vajec jako hnojiva není užitečné pouze v případě, že má rostlina přístup k živinám. Před výsadbou nové zahrady vždy zkontrolujte pH půdy a minimalizujte množství dusíku.

Nevýhody používání celých vajec jako hnojiva

Jedním zřejmým problémem při hnojení syrovými vejci je jejich zápach. Pokud vejce nezakopete dostatečně hluboko, časem začne skutečně silně páchnout, což může přilákat různé hlodavce, jež začnou ve snaze najít zdroj zápachu vykopávat zasazené rostliny. Nejlépe uděláte, když místo syrového vejce použijete pouze skořápky – celému vejci nějakou chvíli potrvá, než se celé rozloží a vyloučí tak do půdy vápník. Rozdrcené skořápky vložené do půdy se o uvolnění vápníku postarají mnohem rychleji.

Vyvařené skořápky

Dalším způsobem, jak se starat o svou zahradu, je zalévání vodou z vyvařených skořápek. Tím zabráníte problémům, které se mohou objevit v souvislosti se syrovými vejci. Výsledná tekutina zvýší hladinu vápníku a draslíku, což prospívá rostlinám, zejména těm, které kvetou, a ovoci. Vodu můžete také nalít do rozprašovací lahve a nastříkat ji na celé rostliny, včetně květů a listů.