Rezavé hřebíky je možné najít v nejedné kůlně. I když ke svému původnímu účelu už se často nehodí, nemusíme je jen tak bez užitku vyhodit. Mohou být totiž ještě velmi užitečné. Rez je totiž oxidace, při níž se na molekuly železa navazuje kyslík, což je důvod, proč tato substance může být velmi užitečná v péči o naše vadnoucí květiny. Rez jim totiž může zachránit život.

Rostliny mohou ze rzi získat celou řadu benefitů. Železo ve rzi na sebe váže kyslík, který se při zálivce může snadno dostat ke kořenům rostliny. Pokud proto vaše rostliny vadnou, schnou či ztrácí lesk, právě tento trik může být tou jedinou věcí, která jim zachrání život.

Jak to funguje?

Pokud chcete ošetřit své rostliny za pomoci hnojiva z rezavých hřebíků, sežeňte si zhruba šest starých hřebíků pokrytých rzí a plastovou láhev. Tuto láhev naplňte zhruba do poloviny vodou a do této vody vhoďte připravené rezavé hřebíky. Uvidíte, jak voda pomalu začne měnit barvu, jak se do ní bude rozpouštět železná rez. Nechte hřebíky ve vodě tímto způsobem uležet alespoň deset nebo patnáct minut. Po uplynutí této doby našroubujte na láhev uzávěr a silně s ní několikrát zatřepejte. Pokud chcete, můžete pro lepší nasáknutí vody rzí nechat ještě pár minut odležet.

Poté vezměte nějaký ostrý předmět, například ostrý nůž nebo silnější jehlu a do plastové láhve vytvořte tři čtyři otvory. Takto vytvoříte kropicí konev, s jejíž pomocí zalijte rostliny, které potřebují pomoci. Vodu samozřejmě můžete také přelít do normální konvice. Ujistěte se ale, že před přelitím láhev se rzí protřepete, aby veškerá účinná látka neulpěla na dne plastové láhve.

Květiny takto zalévejte pravidelně a brzy zjistíte, že vaše rostliny dostanou lepší barvu, narovnají se jim listy a celkově budou vypadat velmi zdravě.

Místo roztoku pohřběte hřebíky k rostlinám

Pokud chcete zajistit postupné uvolňování rzi do půdy kolem venkovních rostlin, můžete také několik rezivých hřebíků zahrabat v blízkosti kořenového systému ošetřovaných rostlin zhruba centimetr pod povrch. Dešťová voda pak bude rez hřebíku přirozeně rozpouštět a dodávat ji pravidelně přímo ke kořenům rostliny.

Obrázky: Video still