Je tu spousta věcí, pokud jde o úklid a udržování domácnosti! Kromě mytí nádobí, praní prádla, čištění a údržby spotřebičů, je tu dalších tisíc věcí, které je třeba udělat. Často se spěchá, aby byly věci rychle hotové, aniž by se hledal efektivnější způsob jejich úklidu. Zjistila jsem, že i malé úpravy vaší uklízecí rutiny mohou ušetřit značné množství času, úsilí nebo peněz!

Nikdo není dokonalý

Dnes budu sdílet 8 běžných chyb, které lidé dělají, pokud jde o domácí práce a také vás naučím, jak je napravit. A budu první, kdo přizná, že jsem se dopustila každé chyby na tomto seznamu! Nikdo není dokonalý, takže není důvod se stydět. Každá chyba je pouze příležitostí k učení a k nápravě těchto chyb. Poté se budete v každé situaci cítit jako uklízecí profesionálové!

Co se řadí mezi 8 běžných chyb?

  1. Chyby při plnění myčky

Existuje spousta názorů na nejlepší způsob, jak správně dávat nádobí do myčky! Když vkládáte do myčky příbory, měli byste si dávat konkrétně pozor na nože. Nezapomeňte dávat své nože do přihrádky hrotem dolů. To snižuje šanci, že se omylem ublížíte při vyprazdňování myčky.

Co se týče lžiček, pokud jich pár navzájem položíte vedle sebe, pak je možné se se v myčce nevyčistí. Můžete se tomu vyvarovat tak, že některé z nich dáte rukojetí nahoru a některé z nich rukojetí dolů, nebo je můžete vložit střídavě mezi vidličky a problém je vyřešený.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je rozložení nádobí ve vaší myčce. Je dobré se ujistit, že nádobí je rovnoměrně rozloženo po celém myččce, takže žádné místo nezůstane volné.

  1. Nedostatečné praní kuchyňské houbičky

Používáte vaši houbičku k udržení čisté kuchyně? A kdy jste takovou houbičku samu o sobě naposledy umyli? Odborníci doporučují vyprat houbičku každé 3-4 dny. Na to existují dva způsoby. První je, že houbičku dáte na 2 minuty do mikrovlnné trouby (předtím se však ujistěte, že je nejprve důkladně nasáklá vodou!) Druhým způsobem, jak vyčistit houbičku, je vložit ji do pračky spolu s dalším nádobím.

Nejenže byste měli vaši houbičku umývat, ale také byste ji měli pravidelně vyměňovat – alespoň jednou za měsíc!

  1. Mytí lisu na česnek v myčce

Lis na česnek  je jedním z mých oblíbených nástrojů, které velmi ušetří čas. Drcení česneku s nožem je velmi zdlouhavé, avšak to stejné mohu udělat za pár vteřin s mým česnekovým lisem! Jediným problémem je to, že všechny zbytky česneku se v lisu zachytí a je velmi těžké je dostat ven. Myčky nádobí bohužel nejsou opravdu postaveny na to, aby vyčistily všechny tyto drobné kousky!

Nejlepší způsob, jak vyčistit lis na česnek, je pouze ruční mytí. Vaše prsty jsou vaše nejlepší nástroji v kuchyni a ruční čištění bude mnohem efektivnější než vaše myčka!

  1. Nepravidelné praní tašky na potraviny

Opakované používání tašek na potraviny je jednou z nejjednodušších změn, které můžete udělat pro životní prostředí. A jediná věc, se kterou se musíte starat, je udržení těchto tašek čistými! Mnoho igelitových tašek je ve skutečnosti možné prát v pračce, takže se nemusíte bát je vyprat společně s prádlem. Vaky z umělé hmoty mohou být vyčištěny pomocí peroxidu vodíku.

  1. Nadměrné používání pracího prostředku

Je snadné sklouznout k tendenci „předávkování“ pracího prostředku. Prací prostředek poté vyčistí vaše šaty účinněji že? Ne však nutně! Potřebujete trochu více čisticího prostředku pro velké nečistoty, ale přidání extra pracího prostředku bude jen zatěžovat pračku. Nakonec se zbytky pracích prostředků mohou objevit na vašem oblečení a bude ještě obtížnější je odstranit. Při příštím měření pracího prostředku se ujistěte, že dodržujete pokyny na zadní straně lahve prostředku.

  1. Nedostatečná výměna vzduchového filtru

Ignorování vzduchového filtru ve vašem systému HVAC může nakonec zničit jeho fungování! Filtr funguje jako bariéra mezi vzduchem cirkulujícím skrze váš dům a veškerým prachem a nečistotami nasávající do jeho systému. A protože se na filtru vytváří prach a nečistota, začne pracovat méně účinně. Zkontrolujte, jak často uživatelská příručka systému HVAC (nebo ji vyhledejte online) vyžaduje, abyste měnili váš filtr.

  1. Nekontrolování detektorů kouře

Alarm detektorů kouře by mohl zachránit váš život v případě požáru, ale vám to nebude platné, pokud nebude detektor fungovat správně! Měli byste zkontrolovat alespoň jednou za měsíc, zda váš detektor kouře funguje správně – stisknutím tlačítka „test“. Měli byste také vyměnit baterie dvakrát za rok nebo pokaždé, když detektor začne nepřerušovaně pípat.

  1. Udržování vody uvnitř žehličky

Dozvěděla jsem se to až nedávno, ale zřejmě byste po každém použití měli vyprázdnit vaši žehličku! Uchovávání vody v žehličce může poškodit vnitřní části a způsobit škodlivé usazeniny. Vypusťte vodu před tím, než žehličku odložíte a použijte destilovanou vodu, abyste zabránili vznikajícím usazeninám.

  1. Zvedání pokličky u tlakových hrnců

Je lákavé zvedat víko na vašem tlakovém hrnci, abyste zjistili, jak je na tom vaše jídlo, ale raději byste se tomu měli vyvarovat! Tlakové hrnce používají teplo uvnitř nádoby k vaření vašeho jídla. Otevírání pokličky způsobí únik významného množství tepla, což znamená, že vaření vaše jídlo bude trvat déle.

  1. Váš mrazák dostatečně nemrazí

Pokud máte mrazák nastavený na nízké nebo energeticky úsporné nastavení, vnitřní teplota nemusí být taková, jaká by měla být. Použijte teploměr pro změření teploty, abyste zjistili, jak moc váš mrazák chladí. Optimální teplota pro dlouhodobé skladování potravin v mrazáku je -17°C, proto upravte své nastavení na tuto doporučenou teplotu.

Máte na paměti nějaké další základních chyby, které často děláte při uklízení? Určitě se o ně podělte s námi a s ostatními níže v komentářích. Všichni je určitě jako prevenci do příště oceníme!