Když přijde čas zasadit do půdy sazenice rajčat, které si níž následuje na okně, tento starý tip by se vám mohl skvěle hodit. Jde o výbornou metodu výsadby sazenice do půdy, která slibuje silnější a zdravější rostliny, schopné produkovat množství plodů. Mě ji naučila moje babička a dělám to tak už celé roky!

V čem spočívá trik

Nejdůležitější je v případě rajčat zasadit rostliny tak , aby vytvořily pevný a co možná nejrozsáhlejší kořenový systém.

Ten je schopen mnohem efektivněji využívat živiny z půdy a přeměňovat je na energii pro růst, kvetení a později i plození . Důležité je, aby v půdě byla zčásti i stonek rostliny , protože právě ona později vyžene další koření a přispěje tak k rozsáhlému kořenovému systému .

Sázení – položte je na zem “naležato”!

Nemusíte kopat hluboké jámy, tento pěstitel našel mnohem šikovnější způsob, jak sazenice zasadit do půdy. Rostlinu zasadíte bokem, to je celé!

Jak na to?

Sazenice i s květináči uložíte na půdu “naležato”. Necháte tak 1 maximálně dva dny . Jak můžete vidět, rostlina začne táhnout za světlem a na jednom místě se začne výrazně ohýbat směrem nahoru – to je hranice, po kterou stonek vložíte do země. Rostlina vhodná k zasazení bokem musí mít tento typický ohyb .

Potom vyberete z květináče a odstraníte stlačený a přebytečný substrát kolem kořenů.

Jáma nemusí být hluboká, protože je dostatečně široká i pro stonek rajčata. Místo Shyby bude pro vás signalizovat, pokud má být stonek v půdě . Rajče tak bude mít mnohem rozsáhlejší a pevnější kořenový systém, díky kterému poroste jako z vody.

Viz video s názorným postupem: