Růže patří mezi nejoblíbenější květiny po celém světě. Zahradníci celého světa se neustále snaží přijít na to, jak co nejefektivněji růže množit. Zatím se jeví jako nejlepší způsob klasické řízkování. Jenže ne každý dokáže řízkovat opravdu správně, a proto se hodí pár dobrých rad. Chcete-li pěstovat růže, můžete využít celou řadu způsobů, nicméně nejúčinnější a nejšetrnější a nespolehlivější metodou je řízkování. Řízky musí být zabaleny do novin, aby se vytvořily podmínky pro tvorbu kořenů a tkáně rostlin. Díky metodě burrito vše zvládnete levou zadní a za pár týdnů budete moci sadit přímo do půdy.

Řez a zpracování

Řízky můžete vytvořit na podzim, ale nejlepší to je na jaře, když se řezají keře růže. Řezané stonky až 20 cm dlouhé s několika pupeny budou naprosto ideální. Tloušťka řízku by být alespoň 0,5 cm, aby bylo dost živin pro tvorbu kořenů a kalusu. Tenké řízky mohou vyklíčit, ale většinou se tomu nestává.

Před zabalením řízků je třeba je roztřídit a zpracovat. Odstraňte shnilé a poškozené stonky. Zdravé stonky zpracujte pomocí regulátoru růstu, který zakoupíte v obchodě nebo připravíte doma. Vezměte si k tomu roční výhonky vrby, jemně je nasekejte a zalijte na několik hodin vroucí vodou.

Balení řízků

Nyní je čas přejít k hlavní fázi, kterou je balení. Vezměte si 5 až 7 kusů řízků a zabalte je do 3 vrstev novinového papíru. Navlhčete jej vodou, vložte do plastového sáčku a vložte na tmavé místo. Udržujte je při teplotě 14 až 18 stupňů Celsia. U vyšší teploty kořeny vyschnou a při nižší teplotě nebudou klíčit.

Kontrola řízků a výsadba

Po uplynutí 3 týdnů vyjměte stonky z novin a opatrně řízky rozložte. Zkontrolujte, zda se nevytvořily kořeny a kalusy. V případě potřeby noviny opět trochu navlhčete, řízky zabalte a vložte je zpět.

Jakmile se objeví první kořínky a první kalusy, zasaďte jeden po druhém stonky do nádob nebo hrnců. Vytvořte vodní lázeň zakrytím sklenice nebo hrnce pomocí fólie. Následně je umístěte tam, kde je 23 až 25 stupňů Celsia.