Fotografie: Freepik

25.1.2021 Milan Juha

Problémy zažrané krve do oblečení jsou jistě známé každému z nás. Krev nejde ničím dolů, oblečení s flekem od krve už není možné nosit a my pak sháníme po obchodech nový kus, za který potřebujeme ten starý vyměnit. Krev je úhlavním nepřítelem všech maminek a pradlenek. Ve finále s ní ale nemusí být tak těžké pořízení.

Když Vám kluci upadnou a odřou si koleno, nemusí být doma zas tak zle, kvůli troše krvi na kalhotách. S krví není zas tak těžké pořízení, jak se může zdát. Nadechněte se, vydechněte a řekněte si, že tu krev prostě dostanete. O něco snazší je zbavit se krve čerstvé, není ale nemožné, zbavit se krve zaschlé. Z trochy krve si nic nedělejte, občas se odřeme všichni. Pojďme se společně podívat na pár fíglů, přijdeme tomu na kloub. Řekneme si:

  • tipy, jak se zbavit čerstvé krve na oblečení
  • rady, jak z textilu odstranit zaschlou krev

S čerstvou krví si snadno poradíte

Klíčem k úspěchu je co nejdříve skvrnu namočit do studené vody. Opravdu musí být studená, čím ledovější, tím lepší. Pokud zvládnete toto, máte jistotu, že se krve pomocí dalších kroků zbavíte bez problému. Pro úplné zbavení se krve použijte jeden z těchto způsobů:

Z bílého oblečení jde krev velmi dobře pomocí peroxidu vodíku. Pokud jej máte doma, zbavíte se sebemenšího nádechu růžové. Nalijte peroxid vodíku na skvrnu a pomocí houbičky vyčistěte. Dejte však pozor, abyste moc netlačili. Potom stačí jen opláchnout studenou vodou. Uvidíte, že skvrny budou úplně pryč. Pokud se Vám nepodaří oděv vyčistit napoprvé, postup můžete ještě zopakovat.

Velmi snadno můžete použít i škrob. Ten je nejvhodnější na jemné materiály. Je šetrný, takže jim neublíží. Než škrob na oblečení nanesete, je potřeba vyrobit z něho takovou pastu. Té docílíte smícháním několika lžic škrobu s pár kapkami vody. Takto připravenou pastu naneste z obou stran přímo na krvavou skvrnu. Pár minut počkejte, dokud škrobová pasta nezaschne. Až bude pasta úplně zaschlá, opět oblečení umyjte ve studené vodě.

Jako třetí a poslední možnost můžete vyzkoušet žlučové mýdlo, které koupíte v jakékoli drogerii. To se zvládne poprat se spoustou problémů velmi dobře a krev zvládá také parádně. Oblečení umyjte pod proudem ledové vody hned, jak si skvrny všimnete. Potom vezměte do ruky žlučové mýdlo a třete ho o skvrnu. Mýdlem skvrnu očistěte na rubu i líci znečištěné látky. Poté ještě protřete látku mezi dlaněmi, uvidíte, jak postupně červená barva začne růžovět, a nakonec zmizí úplně. Nakonec už jen opět opláchněte textil ledovou vodou a zbavte ho mýdla.

Jako jednu z dalších fint můžete využít i úplně obyčejnou kostku ledu. Dovnitř látky dejte ručník, aby se Vám krev neobtiskla i na druhou stranu oblečení. Když ošetříte druhou stranu před zbarvením, jemně třete skvrnu kostkou ledu. Hlavně moc netlačte. Netřete ledovou kostkou celou dobu, ale v intervalech s přestávkami.

Ani zaschlá krev nemusí být tragédie

Ano, odstranit suchou krev je náročnější než odstranit krev čerstvou. Ale ani uschlá krev není úplně nemožná. Chce to trošku trpělivosti, ale pokud se jedná o Váš oblíbený kousek v šatníku, rozhodně stojí za to. My si opět představíme pár těch nejúčinnějších metod, jak na zaschlou krev.

Prací prášek Vám v téhle oblasti moc nepomůže, ale pokud patříte k těm lidem, kteří perou pracím gelem, ten Vám pomůže. Gel se velmi dobře vtírá, to je jeho výhoda proti obyčejnému pracímu prášku. Vtírejte prací gel přímo do skvrny pomocí nějakého kartáčku. Až budete mít důkladně vetřeno, nechte gel ještě půl hodiny působit. Potom jej spláchněte opět proudem studené vody. Když bude potřeba, tento postup opakujte.

Stejný postup můžete vyzkoušet také se zubní pastou, nebo smíchaným citronem se solí. Od věci není ani využít služeb alkoholu.