Švábů v českých zemích naštěstí nežije tolik jako jinde ve světě. Přesto jich je tu ale dost na to, aby se čas od času v některých domovech objevili. Pokud k nám takováto nemilá návštěva zavítá, obvykle máme sklony propadat panice. Je to ale zbytečné. Naštěstí existuje způsob, jak se jich snadno a rychle zbavit, aniž byste z toho museli dělat vědu. Přesto si na tyhle malé potvůrky dejte pozor. Kromě toho, že nevypadají nijak vábně, mohou také kontaminovat vaše potraviny nebezpečnými bakteriemi. Je proto dobré se jich zbavit co nejrychleji.

Prevence je základ – udržujte domov v čistotě

Může to znít jako zbytečné připomínání zřejmé věci, ale je dobré to v úvodu podotknout. Pokud se chcete švábů zbavit, je dobré je do svého domu vůbec nenalákat. A protože tyhle potvůrky milují jídlo, teplo, vlhko a nečistoty, měli byste udělat vše pro to, abyste jim tuhle základní živnou půdu u sebe doma neposkytli. Uklízejte po sobě hned po jídle a pravidelně vynášejte odpadky.

A když už se u vás objeví?

Pokud se i přes veškeré snahy švábi ve vaší domácnosti zabydleli, existuje několik různých způsobů, jak je poslat tam, odkud přišli.

Lak na vlasy

Je to sice poněkud brutální způsob, nicméně funguje. Pokud objevíte partičku švábů, postříkejte je lakem na vlasy. Ten na nich zaschne a znemožní jim pohyb i dýchání. Brouci přestanou být schopni pohnout nohama a křídly a pomalu se dusí a umírají.

Rozhoďte v domě bobkové listy

Švábi, stejně jako různí další škůdci, nemají rádi některé vůně. A vůně bobkových listů mezi ně rozhodně patří. Rozhoďte po domě pár bobkových listů, které jste předem rozdrtili na menší kousky. Pokud víte, kde mají švábi své hnízdo, zaměřte se s posypem právě tam. Velmi pravděpodobně se švábi seberou a půjdou někam, kde jim to bude více vonět.

Čpavek

Čpavek je nepříjemný i pro lidi, natož pro malé tvory, jako jsou švábi. Pokud tím neodpudíte i sami sebe, můžete zkusit svůj domov vyčistit čpavkem. Smíchejte dva šálky čpavku s kbelíkem vody a použijte jej jako čisticí roztok. Švábi se odstěhují pryč.

Lepivé pasti

Další z ne úplně humánních prostředků, nicméně rozhodně funkčích. Kupte si kvalitní lepicí pásku a upevněte ji na noc v blízkosti místa, kudy švábi navštěvují vaši domácnost (praskliny atd.) Ráno uvidíte, kolik brouků se na ni v noci nachytalo.

Obrázky: Pixabay