Zdroj fotografie: Freepik.com

9. září 2020 Milan Juha

Nemáte zrovna po ruce v domácnosti chemický prostředek, který by ucpané umyvadlo dokonale pročistil? Zoufat si nemusíte, postačí se zaměřit na jednoduché a dá se říct přírodní metody, díky kterým se znečištění a ucpání umyvadla dokonale vyřešíte. Na jaké produkty byste se tedy měli nejlépe zaměřit?

Ucpaný odpad dokáže leckterou hospodyňku potrápit. Dá se však řešit i s omezenými zdroji. Postupujte následovně: dejte vařit plnou konvici vody. Mezitím do sifonu vsypte šálek jedlé sody. Až se voda uvaří, ještě ve vroucím stavu ji nalijte do odpadu k jedlé sodě. V další fázi nalijte do sifonu v umyvadle i trochu vinného octa a nechte asi deset minut působit.

Fotografie: Freepik

Na závěr i ocet přelijte vroucí vodou. Odpad by měl být uvolněn. Kromě vinného octa lze použít i citronovou šťávu. Pakliže problémy přetrvávají, nastoupit musí chemické prostředky, jako je například Krtek. Odpadní trubky je možné zkusit uvolnit i zvonem, nebo tlakovým čističem.

Fotografie: Pixabay

Na trhu se nabízí celý řada obdobných pomůcek. V případě, že se vám ucpaný odpad nepodaří uvolnit, je nutné přivolat odborníka (instalatéra), který se pokusí kanalizaci protáhnout speciální spirálou.

Fotografie: Freepik

Důležité je myslet hlavně na prevenci

Aby k ucpání odpadu v umyvadle nedocházelo opakovaně, je nutné si počínat preventivně. Za prvé je nutné si obstarat ochranná sítka na odtok, která zabrání spláchnutí větších kusů nečistot, jako jsou zvířecí chlupy, nebo třeba vlasy.

Používání sítka je vhodné nejen v koupelně. Ideálně byste jej měli umístit i v kuchyňském dřezu, kde dochází k odtoku zbytků potravy. Regulujete tím i průnik mastnoty do odpadu. Rovněž se doporučuje odpad pravidelně prolévat buď chemickým prostředkem, nebo výše zmíněným vinným octem a jedlou sodou. Dobře zafunguje například i kypřící prášek, nebo kuchyňská sůl v kombinaci s vroucí vodou.

Fotografie: Freepik

Úvodní Fotografie: Pixabay