Recept Velikonoční mazanec

Připravujete i vy domácí velikonoční mazanec? Pokud ano, připravujete ho na sladko nebo na slano? Nezapomínejte, že na našem webu se dá přidat recpet, tak vyzkoušejte přidat ten svůj. Autor: Triniti

SUROVINY

Potřebujeme:

1200 g polohrubé mouky

250 g másla

4 ks celá vejce

5 ks žloutky

250 g krystalového cukru

4 ks vanilkového cukru

1/2 láhve extraktu s hruškovou příchutí

2 lžičky soli

1,5 dl hruškového likéru (může být i rum)

nastrouhaná kůra ze 2 ks pomerančů

nastrouhaná kůra ze 3 ks citrónů

100 g čerstvého droždí

2,5 dl mléka

Na potření:

1 ks vejce

trocha rumu

Na posypání:

moučkový cukr

vanilkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. 250g másla rozpustíme na mírném ohni a mléko si trochu ohřejeme. Připravíme si pomeranče a citrony, kartáčkem je umyjeme pod tekoucí vodou, osušíme a nastrouháme z nich kůru.
  2. V druhé misce smícháme celá vejce se žloutky, přidáme kr. cukr, vanilkový cukr, sůl, kůru z pomerančů a citrónů, hruškový extrakt a likér.
  3. 1 kg mouky vysypeme do větší mísy, zbylých 200 g odložíme. Uprostřed mouky uděláme důlek, přidáme droždí, posypeme lžičkou cukru, zalijeme asi 150 ml vlažného mléka a takto připravený kvásek necháme vykynout.
Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 1
Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 2
Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 3

4. Do vykynutého kvásku pomalu přilijeme rozpuštěné máslo, trochu promícháme, přidáme vajíčkovou směs a opět promícháme. Nakonec přidáme zbylé teplé mléko a 200 g odložené mouky. Těsto mícháme tak dlouho, dokud se všechny suroviny nespojí a dokud se těsto neodděluje od stěny nádoby. Takto utřené těsto přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vykynout, dokud se zdvojnásobí jeho objem.

Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 4
Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 5

5. Vykynuté těsto přemístíme na pomoučený vál a rozdělíme na bochánky, přibližně čtyři až pět částí. Počet a tvar si určíme podle toho, jak velký mazanec chceme mít. Můžeme ho péct ve formě, ale i bez ní, můžeme si vytvořit tvar kulatý, oválný nebo ho zapleteme do copu. Takto vytvořené mazance opět přikryjeme utěrkou a necháme v teple ještě vykynout.

Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 6

6. Asi po půl hodině kynutí každý bochník nastřihneme nůžkami nebo prořízneme nožem do tvaru kříže. Přikryté necháme dále kynout, dokud se objem zdvojnásobí.

Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 7

7. Dostatečně vykynuté mazance potřeme vajíčkem rozmíchaným s rumem. Pečeme při teplotě 170 stupňů nejprve 15 minut. Pak mazance přikryjeme alobalem a dopečeme ještě asi 20 minut. Délka pečení záleží na velikosti mazance. Zda je těsto upečené zjistíme tak, že dřevěnou špejli zapíchneme do středu mazance a po vytažení je špejle čistá, bez zbytků těsta.

8. Ještě horké koláče posypeme moučkovým cukrem a vanilkou. Před rozřezáním necháme pořádně vychladnout.

Příprava receptu Velikonoční mazanec, krok 8