Recept Vynikajíci vanilková žemlovka s mákem

Vynikající vanilková žemlovka s mákem je tou správnou volbou na sladký oběd. Mňam! Vyzkoušejte si ji připravit doma a uvidíte, že každému bude chutnat. Autor: Triniti

SUROVINY

Budeme potřebovat:

7 ks rohlík

1 l mléko

4 ks vejce

50 g kr. cukr

1 ks vanilkový lusk

120 g mletý mák

50 g moučkový cukr

150 g konzervované višně

1 lžíce višňový džem

3 lžíce máslo

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Lusk z vanilky si rozřízneme příčně a vybereme pomocí nože celou vnitřní část a přidáme ji do mléka. Dáme vařit. Teplé odstavíme z ohně.
  2. Mezitím si žloutky vymícháme s cukrem  za pomocí mixéru do pěny. Trochu mléka přidáme k žloutkové hmotě a následně žloutkovou hmotu přidáme do mléka. Zahříváme na ohni a hmotu pěkně spojíme. Nesmí nám hmota vřít – jen zahříváme.
  3. Rohlíky si nakrájíme na 1 cm proužky. Zalijeme je zbylým mlékem a necháme je, aby se mléka napili.
  4. Mák si smícháme s moučkovým cukrem.
  5. Připravíme si vyšší plech nebo formu a začneme vrstvit. Naskládáme rohlíky namočené v mléce (asi 1/3), posypeme 1/2 máku a zalijeme 1/2 višňové šťávy. Znovu naskládáme rohlíky – znovu 1/3 a posypeme zbylým mákem. Zalijeme zbylou šťávou (můžeme navrstvit i celé višně) a polijeme rozpuštěným máslem. Naskládáme poslední vrstvu rohlíků a dáme zapéct do předem vyhřáté trouby na 190 stupňů po dobu cca 15 – 20 minut.
  6. Po uplynutí času si navrstvíme na rohlíky vyšlehaný sníh z bílků a z 1 lžíce džemu. Vrátíme zpět do trouby a pečeme dalších 10 minut, dokud sníh nechytí zlatou barvu.
  7. Upečené vyjmeme a podáváme. Dobrou chuť!